Büyük skandal, Microsoft'a Amerika bile güvenmiyor

Axios'a göre, ABD Kongre personeli artık Microsoft'un Copilot'unu devlet tarafından verilen cihazlarda kullanamayacak. Yayın, Temsilciler Meclisi İdari Sorumlusu Szpindor'dan, Kongre personeline AI chatbot'un artık resmi olarak yasaklandığını bildiren bir not aldığını söyledi.

Büyük skandal, Microsoft'a Amerika bile güvenmiyor

Görünüşe göre Siber Güvenlik Ofisi, "Kongre verilerinin Kongre tarafından onaylanmayan bulut hizmetlerine sızdırılması tehdidi nedeniyle" Copilot'u bir risk olarak değerlendirdi. Copilot'u kendi telefonlarında ve dizüstü bilgisayarlarında kullanmalarını engelleyen hiçbir şey olmasa da, Kongre'nin sahip olduğu tüm Windows cihazlarında bu özellik artık engellenecek.

Neredeyse bir yıl önce Kongre, tıpkı Copilot gibi OpenAI'nin geniş dil modelleriyle desteklenen ChatGPT'nin kullanımına da katı bir sınır getirdi. Çalışanların chatbot'un ücretsiz sürümünü Kongre bilgisayarlarında kullanmasını yasakladı, ancak daha sıkı gizlilik kontrolleri nedeniyle araştırma ve değerlendirme için ücretli (ChatGPT Plus) sürümünü kullanmaya devam etmelerine izin verdi.

Büyük skandal, Microsoft'a Amerika bile güvenmiyor

Yakın zamanda Beyaz Saray, federal kurumların üretken yapay zeka konusunda uyması gereken kuralları açıkladı; bu kurallar, kullandıkları herhangi bir aracın Amerikalıların "haklarını ve güvenliğini tehlikeye atmamasını" sağlayacak.

Microsoft, Axios'a kamu kullanıcılarının daha yüksek güvenlik gereksinimlerine olan ihtiyaçlarının farkında olduğunu söyledi. Geçtiğimiz yıl, sınıflandırılmış iş yükleri için Azure OpenAI hizmeti ve Microsoft 365'in Copilot asistanının yeni bir sürümü de dahil olmak üzere, devlet kullanımına yönelik araç ve hizmetlerden oluşan bir yol haritasını duyurdu. Şirket, tüm bu araç ve hizmetlerin, hassas verilerin işlenmesini daha uygun hale getirecek daha yüksek güvenlik seviyelerine sahip olacağını söyledi. Axios'a göre Szpindor'un ofisi, Kongre cihazlarında kullanılıp kullanılamayacağına karar vermeden önce Copilot'un hükümet versiyonunu piyasaya çıktığında değerlendirecek.