Buzullar erirse ortaya çıkacak ölümcül virüsler - Page 1

Bu uyandırma işleminin amacı ise, kalıcı buzulların gerilemesi ile tekrar ortaya çıkabilecek olan çok eski virüsler hakkında mümkün olduğunda fazla bilgi sahibi olmak.

Fransız National Centre for Scientific Research ekibi, Salı günü Proceedings of the National Academy Sciences (PNAS) dergisinde yayınladıkları bir makale ile planlarını açıkladılar.

Buzullar erirse ortaya çıkacak ölümcül virüsler - Page 2

Bu virüs "dev" virüs sınıfına alınmakta çünkü ışık mikroskobu ile görülebilmekte. Mollivirus sibericum, 500'den fazla geni içeren karmaşık bir genetik yapıya sahip. Karşılaştırma için belirtmek gerekirse grip (influenza) virüsü sadece 8 gene sahip.

Mollivirus sibericum'u bulan aynı ekip, aynı Rus buzulu içerisinde 30.000 yıllık bir başka virüsü, Pithovirus sibericum'u da bulmuştu. PNAS dergisinde geçtiğimiz yıl açıklandığı üzere bilim adamları, güvenli laboratuvar şartlarında bir Pithovirus sibericum örneğini hayata döndürmüş ve halen bulaşıcı olduğunu belirlemişlerdi. Neyse ki bu virüs sadece amipleri etkilemekteydi.

Buzullar erirse ortaya çıkacak ölümcül virüsler - Page 3

Bu durum, buzullar içerisinde bulunabilecek olan virüsler hakkında endişelerin doğmasına sebep oluyor. PNAS makalesinin özetinde belirtildiği üzere "iki farklı virüsün bulaşıcı olma yeteneklerinin tarih öncesi buz katmanları içerisindeyken korumuş olması, küresel ısınmanın içeriğinde bir endişe olmalı." Ayrıca belirtilene göre "dev virüslerin çeşitliliği henüz tamamen araştırılmış değil."

Buzullar erirse ortaya çıkacak ölümcül virüsler - Page 4

PNAS makalesinin ortak yazarlarından, Marsilya, Fransa'daki Mediterranean Institute of Microbiology'nin Yapısal ve Genom Bilgisi Laboratuvarı'ndan evrimsel biyoloğu Jean-Michel Claverie'nın AFP'ye söylediğine göre bu virüsler, petrol gibi değerli kaynaklara sahip bir buzul şeridinde bulunmuşlardı. Buzların erimesi ile beraber bu ve benzeri alanların endüstriyel amaçlarla kullanılacağının kesin olduğunu belirten Claverie, bu durumun, daha önce bulunmamış olan patojenlerin dağılmasına sebep olabileceğinin altını çizmekte.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.