Bylock hakkında cevabı merak edilen 10 soru

Bylock hakkında cevabı merak edilen 10 soru

Bylock hakkında cevabı merak edilen 10 soru - Page 1
1- BYLOCK NEDİR? Yazılımı FETÖ tarafından yaptırılan internet tabanlı bir mesajlaşma programı. 150 bin ila 180 bin kullanıcısı olduğu tahmin ediliyor.
Bylock hakkında cevabı merak edilen 10 soru - Page 2
2- NE ZAMAN, NİÇİN YAZILDI? Şifreli mesajlaşma programının 2014 Kasım'ındaki Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) seçimlerinden önce yazıldığı tespit edildi. 17-25 Aralık sonrası tüm örgüt üyelerinin Bylock uygulamasına girmesi talimatı verildi. Hem android hem de iOS tabanlı cihazlar için tasarlandığı belirlendi.
Bylock hakkında cevabı merak edilen 10 soru - Page 3
3- NASIL DEŞİFRE EDİLDİ? FETÖ soruşturmaları sırasında örgütün gizli ve özel haberleşme teknikleriyle ilgili bilgilere ulaşıldı. MİT 2014 yılında Bylock yazılımının Litvanya'daki sunucusuna sızdı, ancak kırılması ve kayıtlardan isimlere ulaşılması 2016 yılının mayıs ayında gerçekleşti. İlk tespitlere göre, 18 milyon yazışma ve 4 milyona yakın elektronik posta belirlendi.
Bylock hakkında cevabı merak edilen 10 soru - Page 4
4- KİM, NEREDE TASARLADI? Bylock ilk olarak ABD'de David Keynes adlı şirket tarafından piyasaya sürüldü. Ancak bu şirketin tabela şirketi olduğu, yazılımın Türkiye'de üretildiği belirlendi.