Güncel

Ç-151 süratli amfibi gemisi denize indirildi

NATO standartlarına ve askeri gemi inşa kurallarına uygun olarak inşa edilen 8 adet ''Süratli Amfibi Gemi (LCT)'' projesinin ilk gemisi ''Ç-151'', törenle denize indirildi.

Ç-151 süratli amfibi gemisi denize indirildi

Anadolu Tersanesi tarafından Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından inşa edilen Süratli Ambifi Gemi projesinin ilk gemisi denize indirildi.

NATO standartlarına ve askeri gemi inşa kurallarına uygun olarak inşa edilen 8 adet ''Süratli Amfibi Gemi (LCT)'' projesinin ilk gemisi ''Ç-151'', törenle denize indirildi.

1331311262_savas5.20120309160041.jpg

Tersanedeki törende konuşan Milli Savunma Bakan Yardımcısı Kemal Yardımcı, ''Ç-151''in, Türk Silahlı Kuvvetlerinin etkinliği ve caydırıcılığının artırılmasına önemli katkı sağlayacağını söyledi.

Yardımcı konuşmasında, bu askeri gemi projelerinin tersaneler için bir nevi ''can suyu'' olduğunu söyledi ve devam etti, ''Bu gemilerin silahlı kuvvetler referans gösterilerek dünyaya satılacağına inancım sonsuzdur. Önümüzdeki dönemde Tuzla ve Yalova'da inşa edilecek gemilerde Türk malı makine, şaft ve kovan kullanılması temennisindeyim."  dedi.

Bakan Yardım'dan sonra yaptığı konuşmada Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar savunma sanayisinde dışa bağımlılığı azaltma konusunda denizcilik alanında en hızlı ilerlemeyi kaydettiklerini söyledi ve ''Bugün Tuzla'da 5 tersanede 2 milyar dolardan fazla projemiz yürüyor'' dedi.

1331312066_619876746264.jpg

Bayar, Silahlı kuvvetlerin ihtiyaç duyduğu bütün su üstü gemilerin tasarım ve inşasının yurtiçinde gerçekleştirilmesi hedefine ulaştıklarını, projeleri uluslararası standartlarda, ilmin gereklerini tamamen uygulayarak gerçekleştirmek için çalıştıklarını söyledi.

Konuşmaların ardından Deniz Kuvvetleri Komutanı adına Tuğamiral Ahmet Çakır, hizmete giriş ve kuruluşa alınış belgesi ve komutan flandrasını gemi komutanına teslim etti.

Gemi komutanının ant içmesinin ardından gemi personeli gemiye sevk edildi ve komutan flandrası toka edildi.

Verilen bilgiye göre, teslimi yapılan ''Ç-151'', 2. Dünya Savaşı sonrası inşa edilen, sınıfındaki en yüksek süratli (20 Knots) ve en yüksek kapasiteli gemi olma özelliği taşıyor.

Geliştirilen tekne formu, geminin geleneksel formdaki gemilere göre ortalama 8-10 knots daha yüksek hız yapmasını sağlıyor.

LCT'nin ana görev fonksiyonu amfibi harekat olup, gemiler hızlı kapak atma, tank, amfibi birlik ve araçların transferini yükleme ve bindirme bölgelerinden hedef plajlara en süratli şekilde intikal ve çıkarma harekatı görevini icra etme yanında, insani yardım ve afet kurtarma/tahliye harekatlarına katkı sağlamak üzere dizayn ve inşa edildi.

2009 yılında başlayan Anadolu Tersanesinin LCT projesi, 8 geminin de bu yıl içinde teslim edilmesiyle tamamlanacak.

Tören video görüntüsü için tıklayın

Resim görüntüleri için tıklayın

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.