Canon uzun zamandır beklenen amiral gemisi EOS R1'in bu yıl geleceğini doğruladı

Canon, uzun süredir merakla beklenen EOS R1'in geliştirilmekte olduğunu ve bu yıl içinde piyasaya çıkacağını açıkladı. Yeni nesil tam kare aynasız kamera, EOS R3'ün üzerine çıkarak gelişmiş video ve fotoğraf performansı sunacak.

Canon uzun zamandır beklenen amiral gemisi EOS R1'in bu yıl geleceğini doğruladı

Canon, uzun yıllardır süren söylentilerin ardından, amiral gemisi EOS R1 kameranın geliştirildiğini resmen doğruladı. Tam kare aynasız kamera, bu yılın ilerleyen dönemlerinde piyasaya çıkacak. Canon, tüm detayları henüz paylaşmasa da, iştah kabartacak kadar bilgi verdi. EOS R1'in fiyatına dair henüz bir bilgi bulunmuyor, ancak cüzdanınızı zorlayacağı kesin.

Canon, profesyonel seviye kameranın RF montajına sahip olacağını ve EOS R3'e kıyasla geliştirilmiş video ve fotoğraf performansı sunacağını belirtti. Yeni kamera, taze bir CMOS sensör, Digic Accelerator adlı yeni bir görüntü işlemcisi ve mevcut Digic X işlemcisi ile birleştirilmiş bir görüntü işleme sistemine sahip olacak.

Bu sistemin, büyük veri hacimlerini yüksek hızda işleyebileceği ve otomatik odaklama gibi alanlarda ilerlemeler sağlayacağı ifade edildi. Canon, bu görüntü işleme sisteminin yeteneklerini derin öğrenme teknolojisiyle birleştirerek, "yüksek hızda ve yüksek doğrulukta nesne tanıma" yeteneği elde ettiklerini açıkladı.

Canon uzun zamandır beklenen amiral gemisi EOS R1'in bu yıl geleceğini doğruladı - Resim : 1

Canon uzun zamandır beklenen amiral gemisi EOS R1'in bu yıl geleceğini doğruladı

Bu, spor oyunları gibi sahnelerde belirli bir hareketi gerçekleştiren oyuncuyu tespit edebilen ve bu kişiyi ana nesne olarak tanımlayan "Aksiyon Önceliği" adı verilen bir özelliği destekliyor. Sistem, fotoğrafçının önemli anları kaçırmaması için otomatik odaklama çerçevesini anında o kişinin yönüne kaydırabiliyor.

Canon, EOS R1'in spor etkinliklerinde sporcuları hatta görüş alanından kısa süreliğine çıksalar bile takip edebileceğini iddia ediyor. İlk duyuruda spor odaklı özelliklerin vurgulanması, bu kameranın bu yaz Paris'teki Olimpiyat Oyunları'nda test edilebileceğine işaret ediyor.

Ayrıca, Canon'un, başlangıçta PC yazılımı için geliştirilen görüntü gürültü azaltma özelliğini doğrudan kameraya entegre ettiğini belirtti. Bu özelliğin, görüntü kalitesini daha da artırdığı ve kullanıcıların yaratıcı hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olduğu belirtiliyor. Cihazın ne zaman ülkemizde piyasaya sürüleceği henüz belli değil.