Canon'dan iki yeni objektif: RF 50 mm ve RF 70-200 mm

Canon aynasız fotoğraf makineleri ile beraber kullanmak için geliştirdiği RF serisine 50 mm ve 70-200 mm olmak üzere 2 yeni objektif ekledi.

Canon'dan iki yeni objektif: RF 50 mm ve RF 70-200 mm

Canon'un aynasız objektifleri RF serisi altında üretiliyor. Bu seride birçok objektif yer alsa da EF ya da EF-S serisinde olduğu kadar zengin seçenekler şimdilik yok. Bu kategorideki seçenekleri genişletmek isteyen Canon, RF 50mm F1.8 STM ve RF 70-200mm F4L IS USM olmak üzere iki farklı yeni objektifi duyurdu.

Canon'dan iki yeni objektif: RF 50 mm ve RF 70-200 mm

RF 50mm F1.8 STM, standart 50 mm görüş açısı ve f/1,8 geniş diyaframıyla insan görüşüne yakın bir perspektif sunuyor. RF 50mm F1.8 STM bu özelliği sayesinde farklı çekim senaryolarında güzel ve doğal görünen çekimler yapmak isteyen portre fotoğrafçılarına yardımcı oluyor. Yepyeni bir optik sistemle donatılan RF 50mm F1.8 STM’nin geniş diyaframı ve PMo asferik lensleri, konu ile fonu birbirinden daha iyi ayırabilmeyi sağlıyor. Maksimum diyaframda dahi yüksek görüntü kalitesi elde edilebilen lens RF 50mm F1.8 STM, fotoğrafçıların düşük ışıkta muhteşem çekimler yapabilmesine olanak tanıyor. EF 50mm F1.8 modelinden aktarılan 7 ağızlı dairesel diyafram, defokuslu arka plan ve ön plan için olduğu gibi güzel bir bokeh elde etmek amacıyla da kullanılabiliyor. RF 50mm F1.8 STM’de bulunan “Super Spectra” kaplama teknolojisi ise ışık lekelerini, mercek parlamalarını ve bozulmaları azaltıyor, uyumlu bir renk dengesi oluşturuyor.

RF 70-200mm F4L IS USM, Hava Küresi Kaplama (Air Sphere Coating), dört Ultra Düşük Dispersiyonlu (UD) lens ve 1 m’den 0,6 m’ye indirilerek kısaltılmış olan netleme mesafesi özellikleriyle öne çıkıyor. Tam zumlama aralığında dahi üstün bokeh sunan 9 ağızlı iris ve sabit f/4 diyaframıyla RF 70-200mm F4L IS USM, fotoğrafçılara olağanüstü detaylar sunuyor. Tüm zumlama aralıklarında göz alıcı görüntüler yakalama becerisine sahip olan RF 70-200mm F4L IS USM’nin iyileştirilmiş görüntü kalitesi, net kenardan kenara fotoğraflar elde edilmesini sağlıyor. Her iki lensin maksimum diyafram değerlerinde net, kaliteli fotoğraflar çekme becerisi, fotoğrafçıların hafif yüz mimiklerini veya daha küçük konuları en ince detayına kadar kadrajlamasına yardımcı oluyor.

F 70-200mm F4L IS USM’de bulunan 5 stop’lu Optik Görüntü Sabitleyicisi, fotoğrafçıların, sınırlarını zorlamalarını sağlarken, yüksek kalitede görüntüler elde etmek için gerek duyulan tripod ihtiyacını da ortadan kaldırıyor. RF 70-200mm F4L IS USM modeli, yeni EOS R5 ve EOS R6 ile kullanıldığında, Dual Nano USM ve 7,5 stop’a kadar görüntü sabitleme kapasitesi sayesinde düşük ışık koşullarında bile olağanüstü yüksek hızda net ve odaklı görüntüler elde edilmesine olanak tanıyor. Dual Nano USM ile RF 70-200mm F4L IS USM, inanılmaz hızlı sürekli odaklanma seviyeleri ile videografların neredeyse sessiz çekim yapmalarının önünü açıyor.

RF 50mm F1.8 STM, EOS R5 veya EOS R6 ile kullanıldığında 7 stop’a kadar görüntü sabitleme avantajı sunuyor. Ayrıca STM özelliği ile amatör videograflara neredeyse sessiz ve üst düzey kalitede çekim yaparken yeni çekim türlerini deneme fırsatı sağlayan gelişmiş bir AF performansı sunuyor.

RF 50mm F1.8 STM - Temel Özellikler:

 • STM Motor
 • Geniş f/1,8 diyafram
 • Asferik lens elemanı
 • RF yuvası
 • Süper Spektra Kaplama
 • Odak / lens kontrol halkası

RF 70-200mm F4L IS USM Temel Özellikler:

 • f/4 sabit maksimum diyafram
 • Dual Nano USM odaklanma motoru
 • L serisi kalitesi
 • UD elemanları ve ASC kaplama
 • EOS R5 ve EOS R6 ile kullanıldığında 5 stop’lu Optik Görüntü Sabitleyici ve 7,5 stop’lu Birleşik IS
 • Toz ve su girişine dirençli
 • Lens Kontrol Halkası