Cardano akıllı sözleşmeleri 3.000'e yaklaştı! Fiyatı etkiler mi?

Eylül 2021'deki Cardano ( ADA ) ağına yükseltmeden bu yana muazzam bir gelişme oldu. Cardano'da akıllı sözleşmeler 3.000'e ulaşmanın eşiğinde.

Cardano akıllı sözleşmeleri 3.000'e yaklaştı! Fiyatı etkiler mi?

Akıllı sözleşmeler için yetenek sağlanmasını içeren Eylül 2021'deki Cardano ( ADA ) ağına yükseltmeden bu yana muazzam bir gelişme oldu. Cardano'da akıllı sözleşmeler 3.000'e ulaşmanın eşiğinde.

Cardano akıllı sözleşmeleri 3.000'e yaklaştı! Fiyatı etkiler mi?

12 Temmuz itibariyle, Cardano tarafından desteklenen bir akıllı sözleşmeler platformu olan Plutus'u temel alan toplam akıllı sözleşme sayısı, 2.900'lük yeni bir dönüm noktasına ulaşarak, veri olarak 3.000 işaretine ulaşan 100 akıllı sözleşmenin içine yerleştirdi.

Cardano akıllı sözleşmeleri 3.000'e yaklaştı! Fiyatı etkiler mi? - Resim : 1

Cardano Plutus akıllı sözleşmeleri. Kaynak: Cardano Blockchain Insights

Grafik, şu anda Cardano blok zincirinde çalışan Plutus tabanlı akıllı sözleşmeleri temsil ediyor. 

Güncelleme özellikle de, Cardano'nun geliştirici topluluğuna merkezi olmayan bir finans ( DeFi ) uygulama geliştirme platformu ve programlanabilirlik sağlamasına izin verdi.

Cardano'nun yaratıcısı Charles Hoskinson, Vasil hard fork'un planlanan uygulamasının ağın akıllı sözleşme yeteneğine zarar verebileceği yönündeki suçlamalara tepki gösterdi. 

Hoskinson, geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir tweet'te, ağın akıllı sözleşmelerin güncellemelerle uyumlu olmasını sağlamak için gerekli önlemleri aldığını ve böylece yeniden yazma ihtiyacını ortadan kaldırdığını belirtti. 

Cardano hard fork hazırlıyor

Bazı sızıntılara göre ise Cardano, Temmuz 2022'nin sonunda çıkması beklenen bir sonraki hard fork olan Vasil hard fork'u için hazırlanıyor. Amacı protokolü genişletmek, işlemsel işleme verimini, bununla birlikte hacmini ve likiditesini önemli ölçüde artırmaktır.