Güncel

Cardano Vasil Hardfork'u yaklaşıyor! Peki son gelişmeler neler?

Vasil Hardfork yaklaştıkça Cardano etkinliği hızlanıyor; İşte son gelişmeler!

Cardano Vasil Hardfork'u yaklaşıyor! Peki son gelişmeler neler?

Cardano (ADA) ekosistemi büyümeye ve gelişmeye devam ederken, ekibi, ağın yol haritasını yerine getirmek için her hafta gerçekleştirdiği tüm güncellemeleri listeleyerek, gözlemcilerini yolun her adımında bilgilendirmeye özen gösteriyor.

Çekirdek teknolojisi açısından, Haziran 2022'de yapılması planlanan Vasil hardfork ile ilgili önemli güncellemeler yapıldı ve protokolün ölçeklenmesine yardımcı olmayı ve işlem hacmini ve bununla birlikte hacim ve likiditeyi önemli ölçüde artırmayı garanti ediyor.

Cardano Vasil Hardfork'u yaklaşıyor! Peki son gelişmeler neler?

Takımın 29 Nisan'daki son durum güncellemesine göre, ay sonunda düğüm ve fikir birliği ekiplerinin yaklaşan hardfork için Ouroboros protokolünü, Cardano blok zincirindeki mevcut fikir birliği algoritması hazırladığı görülüyor.

Ek olarak, ekipler UTXO HD'nin performans özellikleri (Cardano blok zincirinin nasıl depolandığını tanımlama), difüzyon boru hattını test etme ve kıyaslama üzerinde çalışmalarına devam etti. Ayrıca Cardano, ağın performansını daha da hızlandırmak için blok boyutunu %10 artırdı.

Cardano ekipleri her alanda sıkı çalışıyor

Bu arada, Cardano'nun Mart ayı başlarında yayına giren Daedalus 4.9.0 cüzdanı üzerinde bazı çalışmalar yapıldı. Yani ekibi, yeni cardano-node v.1.34.1'i onunla test etti ve entegre etti, ayrıca Ledger donanım cüzdanlarıyla ilgili bazı Windows sorunlarını düzeltti ve test etti. 

Başka bir yerde, Cardano'nun geliştirici firması Input Output Tim Harrison'ın Topluluk ve Ekosistem Başkan Yardımcısı 5 Mayıs'ta Cardano'nun Mayıs sonu ve Haziran ortası için biri Barselona'da, diğeri Austin, Teksas'ta olmak üzere iki geliştirici etkinliği beklediğini duyurdu.

Harrison'a göre, Barselona etkinliği denetim ve sertifikasyona odaklanacak, Austin'de gerçekleşecek etkinliğin odak noktası Cardano tabanlı akıllı sözleşmeler platformu Plutus ve Marlowe olacak. Cardano'da finansal sözleşmeler yazmak ve yürütmek için geliştirilmiş bir dil.

Bunların her ikisi de, diğer şeylerin yanı sıra, hataları düzeltmek ve Plutus belgelerinde artımlı güncellemeler yapmak, ayrıca ilk Marlowe sözleşmesini ana ağda çalıştırmak ve yeni özellikler eklemek de dahil olmak üzere kendi iyileştirmelerine tanık oldu.

Ayrıca Mart ayı sonlarında Plutus Scriptlerinin sayısının 2.000'i aştığını belirtmekte fayda var. Bu akıllı sözleşmeler, önceki hardfork etkinliğinin bir parçası olarak Eylül 2021'de blok zincirinde başlatıldı.

Bu arada, Cardano'nun dijital para birimi ADA'nın basın zamanındaki fiyatı, CoinMarketCap verilerine göre son 24 saatte %5,10'luk bir artış ve önceki yedi güne göre %2,21'lik bir artış göstererek 0,863 dolar oldu.

Yorumlar
Excalibur1453
Google translate'ten saçma sapan çeviriler yapıp buraya koymak çok da zor değil sanırım. Haberde ne dediğiniz hakkında en ufak bir fikriniz var mı?
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.