Güncel

Cem Kıvırcık yazdı: Babalar Günü hasılatı 1,5 milyar ₺

Cem Kıvırcık'la Dijital Gündem köşemizde bu hafta babalar gününün ekonomik tarafına göz atıyoruz.

Cem Kıvırcık yazdı: Babalar Günü hasılatı 1,5 milyar ₺

Anneler Günü, Babalar Günü, Sevgililer Günü, ya da Noel Baba’lı yılbaşı kutlamaları…

Hiç merak ettiniz mi, aslında son derece masum gibi görünen bu özel günler nedense hep Amerika’da kutlanmaya başlamış.

Mesela Anneler Günü… Annesini kaybettikten sonra çok özleyen Ana Jarvis adlı bir genç kızın gayretleri sonucu 1914 yılından itibaren ABD’de kutlanmaya başlamış…

Sevgililer Günü… Kökeni Antik Roma’ya dayandırılan bir hikayesi olsa da -ki bu hikâyenin gerçekliği de şüphelidir- sözde 1800’lü yıllarda yine ABD’de Esther Howland’ın “Sevgililer Günü” posta kartları yollamasıyla başlamıştır.

Yılbaşı kutlamalarının tartışılan karakteri Noel Baba… Antalyalı olduğuna dair tevatürler olsa da -ki külliyen yalan, yanlış bilgidir- aslında bir İskandinav efsanesinin ürünüdür. Amerika’ya göç eden İskandinavların bu efsanesi, İç Savaş sırasında kuzeylilerin tarafını tutmuştur. 1930 yılında Amerika’da yaşanan Büyük Buhran sırasında Coca Cola, Noel Baba’yı yeniden keşfetmiş ve reklam kampanyalarında kullanmaya başlamıştır.

Ve bugünlerde kutladığımız Babalar Günü… ABD’de bir iç savaş gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd’un “Anneler Günü var da Babalar Günü niye yok?” demesinden sonra, ilk kez 1910’da kutlanmıştır.

Peki neden bu özel günler icat edilmiş. Sevdiklerimizi hatırlamak, onlara bir “hediye” ile teşekkür etmek için mi?

Açık ve seçik olarak, bu özel günlerin tek amacı tüketim toplumunun gereği olarak insanları daha fazla alışverişe teşvik etmek.

Nitekim, Avantajix.com kurucu ortağı Güçlü Kayral da Babalar Günü’nde e-ticaret sektörünün 1,5 milyar ₺ civarında bir hasılat yapacağını beklediklerini söylüyor.

Görünen o ki, e-ticaret hacmi beklentisi Anneler Günü, ya da Sevgililer Günü’ndeki kadar çok değil…

Avantajix.com Babalar Günü alışverişleriyle ilgili yaptıkları araştırmanın sonuçlarını da paylaşıyor.

Babalar Günü’nde kız çocukları daha hassas… Özellikle 10 kızdan 6’sı babalarına hediye alıyor, bu sayı erkek çocuklarda 3’e düşüyor.

Kadınlar babalara bir hediye için ortalama 120, kız çocukları 100 ve erkek çocuklar ise 70₺ harcıyorlar. Kendilerini ödüllendiren babalar ise paraya kıyıp ortalama 200 ₺ harcıyorlar.

Siz, annenizi, babanızı, sevgilinizi sevdikçe birileri çok para kazanıyor…

Sevmek en güzel şey… Hediye vermek de…

Peki, bunun için özel bir güne ihtiyaç var mı?

İşte bütün mesele bu…

Sevgiyle kalın…

Cem Kıvırcık – Twitter/Facebook/Instagram: @cemkivircik

Yorumlar
fikret
gayet dusunceme tecruman olmus bir yazi.. tebrikler
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.