Güncel

Cem Kıvırcık yazdı: Ne kadar yerli ne kadar milli?

Cem Kıvırcık'la Dijital Gündem köşesinde bu hafta teknoloji sektöründeki yerli ve milli tartışmalarına değiniyoruz.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bayramdan hemen önce yaptığı bir konuşmada “Onların iPhone’u varsa öbür tarafta Samsung var. Kendi ülkemizde Venüs var Vestel var.” şeklinde bir cümle kullandı.

Açıkçası ülkemizin en üst düzey devlet adamından üstelik marka adı da belirterek boykot çağrısı almak pek de alışkın olduğumuz bir durum değildi. Ancak bu cümlenin altında özellikle teknoloji üretmekte “yerli ve milli” olmamızın ne kadar önemli olduğu yatıyordu.

Bu cümlenin sarf edilmesinden sonra gözler Samsung ve Vestel’e çevrildi. Bazıları bilmiş bilmiş “Ama Samsung’un ve Vestel’in işlemcileri Qualcomm Snapdragon… Yani ABD menşeli… Bu ne perhiz…” diye atarlandılar. Lakin bu atarlı sözlerin neresini düzeltebilirsiniz ki?..

Mesela bu zatı muhteremler, iPhone’un en büyük rakibi olan 2017 yılında Samsung’un Apple’ın en büyük tedarikçisi olduğunu biliyorlar mı acaba? Tasarımı Apple’a ait olan işlemcileri kim üretiyor? Üstelik Apple ile Samsung arasındaki mahkeme de bir yandan devam ederken…

Bugün dünyada hiçbir akıllı telefon üreticisi yüzde 100 kendi ürettiği, hatta ve hatta kendi ülkesinde üretilen bileşenleri kullanmıyor. Çünkü bir akıllı telefonda bulunan 200’den fazla bileşen birçok patentle korunuyor ve bunların bir kısmı ABD, Çin, Güney Kore vs kaynaklı…

Yani “Samsung ve Vestel ABD üretimi işlemci kullanıyor…” diyenlerin ya dünyadan haberleri yok veya muhalefet etmek adına saçmalıyorlar. Küresel bir üretim sürecinde birçok endüstri kolunda değişik ülkeler üretim yapıyorlar.

Örneğin ülkemizde belirli bir üretim kültürüne ve yan sanayi tedarik zincirine sahip olan otomotiv sektörünü ele alabiliriz. Bugün Türkiye’de otomobil ve otomobil parçası üretiliyor, ihraç ediliyor.

Gelelim Vestel’e… Manisa’da National Geographic belgesel kanalına bile konu olacak mükemmellikte bir tesis kuran Vestel de yüzde 100 yerli değil elbette… Yetkililer telefondaki yerlilik oranının yüzde 50’nin üzerinde olduğunu söylüyorlar ki, bunun da çok iyi bir oran olduğunu söyleyebiliriz.

Bir de bu zatı muhteremlere sormak isterim ki, kapısında yıllardır beklediğimiz AB’de acaba hangi ülke akıllı cep telefonu üretiyor? Almanya, Fransa, İngiltere? Ya da bir zamanlar dünyayı kasıp kavuran Nokia’nın üreticisi Finlandiya mı? Yoksa bir zamanlar Ericsson’ı üreten İsveç mi?..

Oysa Türkiye’de üretim yapan Vestel’in yanı sıra General Mobile, Başarı Elektronik’ten Kaan, ya da Samsun’da tablet üretimi için fabrika açılışı yapacak olan Reeder’dan söz edebilirsiniz…

Mesele şu ki, bir yerlerden başlamak gerekiyor. İş, teknolojideki yerlilik ve millilik oranını arttırmakta… İnşallah sayın cumhurbaşkanının bu sözü teknoloji konusunda tüketici olmaktan öteye gidip, üretici olmaya doğru evrilmemize vesile olur.

Sevgiyle kalın…

Cem Kıvırcık – Twitter/Facebook/Instagram: @cemkivircik

Yorumlar
misafir
en basitinden koruma araçlarının GMC olduğu, makam arabalarının mercedes bir ülkede ne diye boş boş yerli mi değil mi tartışması yapıyorsunuz..
Cevapla
Baybars
Madem %50 yerliyse Amerikalı 3 bin dolar asgari ucretlinin bestbuy dan 600 dolara samsungun note 8 telefonunu alabiliyorda Turkiyede aylık 1400 tl asgari ücret kazanan bir insan kötü segment bir telefona niye 2 bin lira veriyor yerli diye pardon 2 ay da 2600 lira olmuş evet 2600 lira kötü segmentli telefon ... Neresi yerli kardes yerliyse niue 300 400 lira etmeyecek telefonlar 2600 tl ? Kardeşim bir vatandaş olarak soruyorum samsung abd mi hayir Samsungun pek çok parçasını abd de üretmiyor bu kazık niye Türklere giriyor ? Cevaplayın bakalim
Cevapla
Vatansever
Hemen troller saldırmaya başlıyor. Ulan sanki bu ülkede bir şey üretilse zarara gireceksiniz. Ne kadarı yerli diye bakacağınıza daha iyisini nasıl yaparız diye kafa yorun. Sığ tartışmalar bunlar. Üretemiyorsanız da engel olmayın.Hadi canım. Hadi...
Cevapla
Vatan Hainlerine
Adamlar dışarıya fazla para akıtmayalım derdinde siz %100 yerli değil mi hemen hemen dünyada hiçbir ürün zaten %100 yerli kullanılmıyorki Türkiyeyi savunamıyorsan ya seveceksen ya da terkedeceksin ...
Cevapla
Vatan Hainlerine
Dışarıyı öven hainler dışarıya fazla para vermek istiyorsanız şerefinizle gidin sizi tutan yok çakma Türkler..
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.