Güncel

Cem Kıvırcık yazdı: Oyun oynayarak para kazanmak

Cem Kıvırcık'la Dijital Gündem köşemizde bu hafta oyun oynayarak para kazanma tarafına göz atıyoruz.

Cem Kıvırcık yazdı: Oyun oynayarak para kazanmak

Akşam olur, hava kararır ama mahalle arasında maç bitmezdi…

Anneler pencerelerden sarkar, çocuklarına bağırır, “Hadi oğlum eve gel, babandan dayak yiyeceksin!..” derlerdi.

Eve kan, ter içinde gittiğinizde babanız ayakkabılarınızı kontrol eder, “Sana bayram için aldığımız bu pabuçlarla top mu oynadın sen?” diye haşlardı…

“Oğlum, top peşinde koşarak adam olunmaz, ders çalış, ders!..” diye kulağınızı çekerlerdi.

Türkiye’de hemen hemen birçok profesyonel futbolcu bunları yaşamıştır.

Ama genç yaşında milyarlarla oynamaya başlayınca da ebeveynleri sırtını okşamıştır.

Geçtiğimiz haftalarda okullar tatil oldu, Ramazan Bayramı’nı da hep birlikte geçirdik.

Mahalle arasında top oynayacak yer kalmadığından artık ayaklar değil, parmaklar çalışıyor evlerde…

30 milyondan fazla kişi bilgisayar oyun oynuyor Türkiye’de… Bunların önemli çoğunluğu 15-25 yaş grubu aralığında…

Oyun pazarı, 2017 rakamlarına göre 750 milyon dolar seviyesinde… 2018 yılı sonunda bu rakamın bir milyar dolar seviyesine ulaşması bekleniyor.

Adına espor denilen kavram yaygınlaşıyor ülkemizde… Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray gibi kulüpler espor dallarını kuruyorlar. Hatta dünya devi Barcelona da bu konuya el attı.

Yıllar önce internet kafelerde “Counter Strike” ve “Quake” gibi oyunlarla yuvarlanan kartopu bugün, “League of Legends”, “CS Go”, “Dota 2”, “Zula”, “Overwatch”, “PUBG”, “FIFA” ve “PES” gibi oyunların oynandığı liglere evrilerek bir çığ haline haline geldi.

Bir zamanlar “kulaklık” ödülü için mücadele eden bir espor oyuncusu, eğitim de dahil tüm masrafları karşılanarak yılda ortalama 150 bin ₺’den daha fazla para kazanıyor. Bazı özel okullar sporun diğer dallarında olduğu gibi espor için de özel burslar sunuyorlar.

Bir de espor izleyicileri var elbette… 2017’de 335 milyon olan bu rakamın yıl sonuna kadar 380 milyona ulaşması bekleniyor.

“Dota 2” oyunu 890 turnuvada, 2359 esporcuya 137 milyon dolardan fazla ödül vermiş, ikinci sırada 3139 turnuvada 9366 oyuncuya yaklaşık 52 milyon dolar ödül parası dağıtan “Counter-Strike: Global Offensive, üçte ise 2020 turnuvada 5372 oyuncuya 50 milyon dolardan fazla ödül parası veren “League of Legends” oyunu var.
Dünyanın en çok kazanan esporcularını geçen yılki kazançlarına göre sıralayacak olursak, Kuro Takhasami 3,5 milyon dolardan fazla geliriyle başı çekiyor. Onu, 3,14 milyon dolarle Amer Barqawi ve 2,95 milyon dolarla Saahil Arara izliyor.

Yani oyun oynayarak para kazanmak mümkün… Türkiye’de de birçok genç bu yeni dijital dünya işinin rüyasını kuruyor.

Anneler, babalar bir zamanlar top oynayan çocuklarından çok çekmişlerdi, şimdi sıra bilgisayar başından kalkmayanlarda mı acaba?

Varın siz çıkın işin içinden…

Sevgiyle kalın…

Cem Kıvırcık – Twitter/Facebook/Instagram: @cemkivircik

Yorumlar
ademm
oyun insanların kafasını başka yerlere çekmek için dizayn edilmiş bir şeytanlıktır insanları bilim ve ilimden soğutmak insanları salaklaştırmak için kurgulanmış bir senaryodur,oyun oynayanların çoğu hem kendisine hemde başkasına bir yararı yoktur
Cevapla
Ünsal Sarıtoprak
Merhaba Adem, ben de bir oyuncuyum ve Teknolojioku.com üzerinden okuduğun birçok haberi ben yazıyor ve takipçileri bilgilendiriyorum. Peki ya buna ne dersin?
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.