Güncel

Cem Kıvırcık yazdı. Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalmalı…

Cem Kıvırcık'la dijital gündem köşesinde bu hafta Turkcell'in İzmir'de açtığı veri merkezini ele alıyoruz.


Geçtiğimiz hafta Turkcell, İzmir’de hizmete giren veri merkezini ziyaret ettim.

Açılışını Başbakan Binali Yıldırım’ın yaptığı veri merkezi Tier 3 sertifikalı ve kapasite itibariyle Ege bölgesinin en büyük veri merkezi…

Turkcell İzmir Veri Merkezi 2400 metrekaresi beyaz alan olmak üzere 14500 metrekare kapalı alana sahip. Çevreye uyumlu olarak tasarlanan bina, 9 şiddetinde depreme dayanabiliyor. Hatta şiddetli sallantılar esnasında yaklaşık 30 santime kadar deplase olma özellikli… Yani veriler yüzde 99,99 güvenli…

İzmir ziyareti sırasında Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu ile sohbet etme imkânı da buldum. “Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalmalı…” ilkesiyle hareket ettiklerinin altını çizen Terzioğlu, Turkcell olarak 2016’da Gebze’de açtıkları veri merkeziyle yola çıktıklarını, İzmir’den sonra, Ankara ve Çorlu’da da yatırımlarına devam edeceklerini söyledi. Şu ana kadar 615 milyon ₺ yatırım yaptıklarını belirten Kaan Bey, toplam yatırım miktarının 2 milyar ₺ civarında olacağına dikkat çekiyor.

Kendisinin paylaştığı bir rakam var ki, bu çok önemli: Türkiye, verilerinin yüzde 96’sını yurtdışında saklıyor… Oysa günümüz dünyasında veri önemli bir güç ve kazanım… Hatta öyle ki, Kaan Bey verinin fosil yakıtların yerini aldığını belirtiyor, veriye sahip çıkmanın önemine değiniyor. Yıllık 33 milyar doları aşan küresel veri merkezi pazarında Türkiye’nin en büyük oyuncusu olduklarını söylerken, Türkiye’nin verisinin yüzde 50’sinden fazlasını sakladıkları için de gurur duyduklarını belirtiyor. Üstelik kendi şebekelerindeki verinin yüzde 8,5’ini Turkcell’in BiP, fizy, lifebox, TV+ ve Paycell gibi dijital servislerinde tüketilen veriler oluşturuyor.

Sohbetimiz sırasında Kaan Bey, Turkcell’in bölgedeki yaklaşık 4500 çalışanıyla İzmir’in en büyük işvereni olduğunu da paylaştı. Bölgede nitelikli işgücünü arttırmak konusunda üniversitelerle de iş birliği içinde olduklarına değindi.

Özellikle fiber ve baz istasyonları ile ilgili “ortak altyapı paylaşımı” çalışmasının veri merkezi konusunda da sürdürülebileceğini işaret eden Terzioğlu, Türksat, Türk Telekom ve Vodafone ile bu konuda da birlikte hareket edebileceklerini söyledi ki, bence bu son derece önemli ve ümit verici bir açıklama…

Bu arada açılışın sürprizi de Başbakan Binali Yıldırım’dan geldi. Törende bir konuşma yapan Yıldırım, Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça ve Genel Müdür Kaan Terzioğlu’ndan, İzmir’de kurulacak olan yerli Silikon Vadisi için yatırım sözü aldı. Urla’daki 30 bin dönümlük İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nü bilişim üssü olarak belirlediklerini belirten Başbakan, “Turkcell, orada şanına yakışır bir merkez kursun anlamlı bir yatırım yapılsın istiyoruz… Bu konuda biz de hükümet olarak tüm desteği veririz” dedi.

Sevgiyle kalın…

Cem Kıvırcık – Twitter/Facebook/Instagram: @cemkivircik

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.