Güncel

Cem Kıvırcık yazdı: Yeni kabinede “teknoloji” etkisi…

Cem Kıvırcık'la Dijital Gündem köşesinde bu hafta yeni hükümet sisteminin ilk kabinesini ele alıyoruz.

Cem Kıvırcık yazdı: Yeni kabinede “teknoloji” etkisi…

Geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni hükümet sisteminin ilk kabinesini açıkladı.

“Bakanlık sayımızı başkan yardımcımızla 17'ye indirdik. Bazı bakanlıkları aynı isimle muhafaza ederken, bazılarını birleştirdik, bazılarını da lağvettik" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı kabine listesinde dikkatimi çeken bir durumu sizlerle paylaşmak istedim.

Daha önce Başbakanlık Müsteşarlığı görevini üstlenen Fuat Oktay, yeni kabinede Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak görev alacak…

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı olarak görev yapan Mustafa Varank getirildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı görevini, AK Parti İzmir Milletvekili seçilen, merhum siyasetçilerimizden Ekrem Pakdemirli’nin oğlu Bekir Pakdemirli yürütecek.

Peki yeni kabinede yer alan bu üç ismin özelliği nedir?

Fuat Oktay, Türk Telekom A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı… Mustafa Varank, TÜRKSAT Yönetim Kurulu Üyesi… Ve yine Bekir Pakdemirli, Turkcell Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapıyor.

Bu üç önemli hükümet üyesinin de Türkiye’nin en önemli teknoloji sektörü firmalarında yönetim kurulu üyesi olarak yer almaları hoş bir tevafuk mudur, yoksa buradan başka bir anlam mı çıkartmak gerekiyor?

Yıllardır teknoloji konusunda yazan, çizen bir gazeteci olarak düşüncem odur ki, yeni sistemin ilk hükümetinde teknoloji meseleleri artık konunun uzmanları tarafından ve bürokratik engellere takılmadan hızlı bir şekilde uygulamaya konulacak.

Türkiye Cumhuriyeti’nin son Başbakanı Binali Yıldırım, Ulaştırma Bakanlığı yaptığı dönemde bakanlığa çağrı merkezi kurmak istediğini, ancak birçok kez bürokratik engele takıldığını yakınarak anlatmıştı.

Kaldı ki, yeni sistemde Cumhurbaşkanlığına bağlı özel bütçeli, kamu tüzel kişiliğini haiz, idari ve malî özerkliğe sahip ofisler arasında yer alan Dijital Dönüşüm Ofisi de bu teknolojik atılımı hızlandırması beklenen yapılardan biri olarak kendini gösteriyor.

Ofisin görev tanımı arasında yer alan kamu dijital dönüşümünün (e-devlet dönüşümü) koordinasyonu, milli teknolojinin geliştirilmesi ve bu konuda farkındalık projeleri, büyük veri analizi yapmak, yapay zekâ uygulamalarına öncülük ve siber güvenlik, bilgi güvenliğini arttırıcı faaliyetler, yeni devlet yapısının teknolojiyle bütünleştiğinin en önemli göstergesi bana kalırsa…

Bu vesileyle, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni kabinede görev yapacak bakanlar ve yeni devlet yapısındaki unsurlarda yer alan tüm yöneticilere Türkiye’yi geleceğe teknolojiyle taşıma yolunda başarılar diliyorum.

Sevgiyle kalın…

Cem Kıvırcık – Twitter/Facebook/Instagram: @cemkivircik

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.