Güncel

Cenevre otomobil fuarında ilk Türk model

Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı'nda bu sene ilk kez Türk otomobil firması Karsan da bulunuyor.

Cenevre otomobil fuarında ilk Türk model

8 Mart'ta kapılarını açacak olan Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı'nda bu sene ilk kez Türk otomobil firması Karsan da katılıyor. Bursa menşeli Karsan grubu, geliştirdikleri Concept V1 binek modeliyle dünyanın en prestijli otomobil fuarlarından biri olan Cenevre'de boy gösterecek.

1331138569_cenevre.jpg

Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı'nda her yıl dünyanın en büyük otomobil firmalarının son modellerinin sergiliyor. Bu sene 80 ülkeden 260 firma katılıyor. Karsan grubunun engellileri düşünülerek geliştirdiği Concept V1 modeli de fuarda Türk yapımı araç olarak sergilenecek. Araç ilk günden basın mensuplarının ve fuarın diğer katılımcılarının yoğun ilgisini çekti. Firma yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yerli otomobille ilgili açıklamalarına atıfta bulunulurken, "Karsan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bundan bir yıl önce koyduğu yerli otomobil yapma talebini cevaplama yönünde somut adım atan firma olarak Türk Otomotiv Sanayi'nin tarihine bir mihenk taşı koyuyor."  Dedi.

Karsan Murahhas Azası Jan Nahum, ilk kez bir Türk firmasının bu boyuttaki bir otomobil firmasına Türk ismiyle katıldığını belirterek, "Bu bizim de ilk deneyimiz dolayısıyla neyle karşılaşacağımızı bilmiyorduk. Uluslararası medya ve şirketlerden aracımızla ne yapmak istediğimizle alakalı talepler istekler geldi." diye konuştu. İlginin çok yoğun olduğunun da altını çizen Nahum, yapılan eleştirilerin ve tavsiyelerin gelecekteki planlarını çizmeleri adına da kendileri için çok yararlı olduğunu belirtti.

Karsan Yönetim Kurulu Başkanı İnan Kıraç da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin artık kendine ait yerli bir otomobil üretmek mecburiyetinde olduğun belirterek Concept V1 araçları ile bunu başarmayı arzuladıklarının altını çizdi.

Haberle ilgili videoyu izlemek için tıklayın

1331138758_675020120307013603649.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.