Güncel

Cep telefonlarına yeni zam geliyor!

Resmi Gazete yayınlanan yeni bir düzenleme akıllara 'cep telefonlarına yeni zam geliyor mu' sorusunu getirdi.

Cep telefonlarına yeni zam geliyor!

8 Mayıs 2020 Cuma günü Resmi Gazete'de yayınlanan yeni bir düzenleme ile İthalatta Gözetim Uygulaması'na ilişkin yeni bir güncelleme yapıldı. Buna göre birim gümrük bedeli 200 dolar altı telefonlar için Gözetim Uygulaması hayata geçiriliyor. Yapılan düzenleme ile gümrük bedeli 200 doların altında olan telefonların fiyatının artması da bekleniyor.

Cep telefonlarına yeni zam geliyor!

Ticaret Bakanlığı'nın bir üründen vergi almak için belirlediği rakam, gözetim uygulamasının alt sınırında olduğunda maliyeti düşük kalıyordu. Bu yeni düzenleme ile 200 dolar altındaki telefonların da biraz daha yüksek vergilendirilmesi mümkün olacak. Gözetim uygulaması daha çok yerli üreticiyi korumak ve ithalattaki vergi kaçağını önlemek için kullanılan bir yöntem.

Yapılan bu düzenlemenin özellikle 1500-2000 TL arasında fiyata sahip telefonların ülkeye giriş maliyetlerinin artmasına neden olması bekleniyor. Bu artışın da tüketiciye zam olarak yansıyacağını düşünüyoruz.

Gözetim Uygulaması nedir?

Yerli üreticinin korunması ve ithalattan kaynaklanacak vergi kayıplarının önlenmesi amacıyla, eşyanın ithalatında üzerinden vergi hesaplanacak kıymetle ilgili, birim başına asgari bir fiyat belirlenmesi uygulamasıdır. Gözetim uygulaması; ilgili eşyanın kıymeti, belirlenen birim fiyatın altında kaldığı zaman devreye girer.

Hangi markalar etkilenir?

Yapılan bu düzenlemenin bu fiyat aralığında modelleri de bulunan Xiaomi, Samsung, realme, TCL gibi markaların etkilenmesi bekleniyor.

Yürürlüğe giren yeni düzenleme ile ilgili detayları Resmi Gazete'nin ilgili sayfalarında bulabilirsiniz.

Teknolojioku yorumu

Yapılan düzenleme zaten dolar kuru ile uçuşa geçen telefon fiyatlarını biraz daha artıracağı için çok makul görünmüyor. Ayrıca yerli üretici olarak Türkiye'de üretim yapan çok fazla marka olmadığını da belirtelim. General Mobil, Vestel ve reeder dışında Türkiye'de üretim yapan yerli cep telefonu markasının olmadığının altını çizelim.  Bu markaların üretim kapasitesi ise yabancı rakiplerle karşılaştırılacak seviyede değil.  

Yorumlar
hakan
ya arkadaş anneme bir telefon alma ihtiyacı ortaya cıktı . bir baktım 1000 tl olan telefon olmuş 1700 tl nasıl bir zam . birde haberde artması bekleniyor gibi kesin olmayan ifadelerle haber yapmanızı kınıyorum. bu zamıda kınıyorum. yok böyle bir zam kimin kesesini dolduruyorsunuz. düşük ucretli telefonlara bu kadar zam yapılır mı insafızlık
Cevapla
Yaw he he.
Yaw yerli telefon üreticisi mi var. Telefon başkasına yaptırıp logosunu basmak veya başkasının parçalarını birleştirmek ne zaman yerli oldu.
Cevapla
Ismaiö
Arkadaşlar unutmayin dampingli çin telefonlari yüzünden yerli üretici zarar ediyor, binlerce insaniz calisiyor fabrikalarda yerli telefonlari alsak vergilere hiç gerek kalmiyacak
Cevapla
...
yerli üreticilerin telefonları berbat
kerem
valla ben kendi zevkime bakarım yapsınlar adam akıllı telefon alalım yaptıkları telefon 3 ayda renk atıyor
Fatih
Yerli telefon alıcaz diye kötü telefon mu kullanalım?
kutay
kimse yerliye karşı değil ki, önemli olan kalite...
burak
ben de dün baktığımda 1900 tl olan telefon (yine anormal fiyatta neyse) bugün nasıl 2300 falan oldu diyodum valla bunun suçlusu hükümet değil bizi bu durumu düşüren aptal halk
Cevapla
Titan
Hakkımızı size helal etmeyeceğiz TEKNOLOJI OKU..ELAMANKARI
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.