Güncel

Cep telefonu beyni olumsuz etkiliyor mu?

Radyasyon yayan telefonların geride kaldığı dönem içerisinde bulunduğumuz gerçeğini hala bilim insanları bile kabul görmemekte. 

Cep telefonu beyni olumsuz etkiliyor mu?

Cep telefonları konusunda oldukça ilginç iddialar mevcut. Radyasyon yayan telefonların geride kaldığı dönem içerisinde bulunduğumuz gerçeğini hala bilim insanları bile kabul görmemekte. 

Basel merkezli İsviçre Tropikal ve Kamu Sağlığı Enstitüsü (Swiss Tropical and Public Health Institute-TPH) tarafından yürütülen bir çalışma, cep telefonlarındaki elektromanyetik alanların beynin belirli bölgelerinde hafızanın gelişimine olumsuz etkide bulunabileceğini iddia etti.

Enstitünün araştırma birimi başkanı Martin Röösli, üç farklı test sonucu ulaştıkları bulgulara ilişkin şöyle konuştu: “İlk testi, beynin sol tarafındaki sözel hafızayı ölçmek için yürüttük.

Biri de biçimsel hafıza, ki bu beynin sağ yanını ilgilendiriyor. Son olarak da konsantrasyon testi yaptık. Çok ilginç; cep telefonlarını genellikle sağ kulaklarına götürerek konuşan gençlerde, en fazla beynin sağ yarısında bulunan biçimsel hafızanın etkilenmiş olabileceğini gördük.” Bu bulgulara rastlamış olsalar bile henüz kanıtlanmış bir detay ortaa yok. Sadece bir iddiadan ibaret diyebiliriz. 

Teste sokulan insanlar kimler? Neye göre ve nasıl testlerden geçirildiler? Tüm bu bilgiler verilmediği ve detaylandırılmadığı sürece mobil cihazları kötüleyecek araştırmacılara rastlamak muhtemel.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.