1- Hırsız, Dolandırıcı Hatta Katil Şüphelisi Olabilirsiniz: Yeni bir gsm hattı satın alırken vereceğiniz kimlik fotokopinize muhakkak 'hat alımı içindir' diye paraf atın. Birçok tüketici kimlik bilgilerinin kullanılarak kendilerinden habersiz telefon hattı çıkarılmasından şikayetçi.

Birçok kişi habersiz hat çıkarıldığını kapısına gelen polis ile öğreniyor. Habersiz çıkarılan hatlar nedeni ile hırsızlıkla, dolandırıcılıkla suçlanan hatta katil şüphelisi olan da var. " Polislerin kapıma dayanması ile şok oldum. Dolandırıcılıkla ve hırsızlıkla suçlanıyordum. 2006 yılında telefon hattı satın alırken verdiğim kimliğimin fotokopisi ile tam 200 tane hat çıkarılmış ve bu hatlar sürekli açılıp kapanmış."

2-Hattınız Hacizli Olabilir: Birçok cep telefonu kullanıcısı ile satın aldığı telefon hattının daha önce kara listede ve hacizli olduğunu görünce şok oldu. "Kimlik bilgilerimi vererek adıma telefon hattı açtırdım. Tarife değişikliği yapamadım nedeni olarak gsm hattının daha önce kara listeye alındığı ve hacizli olduğu belirtildi. Parasını verip de aldığım hattı maalesef kullanamıyorum. İşletmeciler gereken önlemleri almalı. Cep telefonu operatörlerinin anlaşmalı satış mağazaları dışındaki taşeron şubelerden ya da seyyar tezgahlardan hat alan vatandaşların başı dertten kurtulmuyor. Hattın borcu bana ait değil."

3- Taahhüt Şartlarını Araştırıp Öğrenin: Birçok tüketici ise hat satın alırken gsm operatörü ile imzaladığı sözleşme ve taahhüt sonrası mağdur olabiliyor. Şartları okumadan sözleşme imzalayan tüketici fayda göremediği hatta yüksek fatura ödemek zorunda kalıyor sözleşmeyi iptal ettirtmek istediğinde ise ceza ödemek zorunda kalıyor. "Telefon hattı satın alırken bir yıl taahhüt verdim fakat aldığım faturalı hattan hiçbir fayda göremedim. Kullanmadığım paketler varken ihtiyacım olan diğer hizmetler için paket almak zorunda kaldım. Taahhütten çıkmak istedim bu seferde sözleşmenin bitimine kadar kalan her ay için ceza ödemek zorunda olduğumu söylediler."

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.