Cep telefonları gerek normal modda, gerekse konuşurken şebeke ile bilgi alış-verişi yapar. Bu alışveriş esnasında düşük veya yüksek düzeyde bir enerji yayılımı söz konusudur. Özellikle arama yaparken, aranan numara ile irtibat kurmak için yüksek seviyede enerji yayar. Dolayısıyla arama yaparken yada gelen aramalarda, telefonu kulağımıza dayayıp açılmasını beklemekten ziyade, karşı taraf telefonu açtıktan sonra telefonu kulağımıza götürmeliyiz. Kulağımıza götürdüğümüz anda da, yüzümüz ile telefon arasına, ya parmağımızı koymalı yada cep telefonunu çapraz bir biçimde tutarak konuşmalıyız. Hatta mümkünse mikrofondan uzaktan konuşma özelliği kullanılarak konuşulmalıdır. Bu şekilde kulak çınlaması, kulak ısınması ve işitmede geçici aksaklıklar gibi rahatsızlıklar önlenmiş olur.

Telefonu mümkün mertebe vücuda temas ettirmemeli, kalp rahatsızlıklarına sebebiyet verebileceğinden kalp hizasında taşınmamalıdır. Çocuklardan uzak tutmalı, yaramazlık yapmasın, kendi kendine oynasın diye ellerine oyuncak niyetiyle verilmemelidir. Aksi takdirde bütün dikkatini küçük bir ekrana veren çocuklarda, görüş alanında daralma olması ihtimali vardır.

Çekim gücü düşük olan yerlerde görüşme yapmamalı, daha iyi çeken yerler tercih edilmelidir. Araç kullanırken cep telefonu kesinlikle kullanmamak gerekiyor. Kaza yapmayı artırıcı bir sebep olmasının yanında, sürekli baz istasyonu değiştirildiğinden sinyal gönderimi de daha fazla olmakta, buna bağlı olarak manyetik ışıma artmaktadır.

Gün içerisinde çok sık cep telefonu kullanması gerekenler, kulaklık kullanarak bu olumsuz etkileri ciddi oranda azaltabilirler. Çünkü hastalıklar cep telefonu baz istasyonu gibi kullanıp, çok düşük şiddette bilgi alışverişi yaparlar. Bluetooth kulaklıklar telefondan çıkan 2 watt/kilogram enerjiyi 0,0025 watt'a kadar düşürürken, kablolu kulaklıklar bu oranı neredeyse sıfıra indirebiliyor. Ayrıca teknik olarak kablolu kulaklıklar konuşma esnasında net ve kaliteli ses alabilmek için daha kullanışlıdır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.