CES 2016: Erkeklerin istediği zaman kullanabilecekleri doğum kontrol yöntemi tanıtıldı

Sadece kadınların kullandığı doğum kontrol yöntemleri erkekler için de geliştiriliyor.

CES 2016: Erkeklerin istediği zaman kullanabilecekleri doğum kontrol yöntemi tanıtıldı

Doğum kontrolü ülkemiz için halen büyük bir sorun. Bir teknoloji sitesi olarak olayın sosyalejik boyutuna girecek tabiki de değiliz ama ülkemizde marketten kondom almaya bile utanan bir toplumuz. Bu ortadaki en büyük gerçeklerden birisi.

Vazektomi yani erkeklerim sperm kanallarının bağlanması şeklinde uygulanan doğum kontrol yöntemi birçok erkek tarafından kullanımakadır. Bu korunma yönteminden vazgeçmek istendiğinde ise 2. kez bıçak altın yatılması bu korunma yönteminin en kötü tarafıydı.

Alman mucit Clemens Bimek geliştirdiği bir apart sayesinde istendiği zaman açılan ve istendiği zaman kapatılan bir vana yardımı sayesinde Vazektomi yapabiliyor. Oldukça basit bir kullanıma sahip olan bu yöntemin çeşme vanası gibi çalışmadığını heme belirtelim.

Clemens Bimek şöyle diyor; Vana kapatıldıktan sonra da en az 3 ay boyunca sperm gelmesi devam edebilir. Bundan dolayı vana kapatıldıktan sonra 3 ay boyunca ekstradan bir korunma yöntemi tercih edilmeli. Yoksa yine istenemeyen gebelikler oluşabilir. Sadece 30 dakikalık küçük bir müdahaleden sonra vücuda yerleştirilen bu vanaların nasıl çalıştığını ve spermlerin nasıl engellendiğini aşağıdaki videoyu izleyerek kendiniz de rahatlıkla görebilirsiniz.