Akıllı elektrik araç markası Byton, CES 2019 kapsamında oldukça ilginç bir SUV ile karşımıza çıktı. Otonom sürüş ve konforu bir araya getiren marka, tam bir teknoloji canavarı.

Kokpitte bulunan 49 inçlik ekranı ile dikkatleri üzerine çeken otomobil, otonom moddayken koltukları 12 dereceye kadar içe doğru yatırarak konforlu bir yolculuk deneyimi de sunuyor sürücülere.

Ek olarak arkadaki yolcular için 7 inçlik ekranı ile de araç içini oldukça basit bir şekilde kişiselleştirme imkanı sunuyor Byton bizlere. Amazon ile anlaşma yapan marka , araçta sesli asistan Alexa'yı kullanma imkanı sunuyor. Otomobilde Alexa desteğinin yanı sıra Byton'a özel bir Amazon Music yazılımı da yer alıyor.

Uçan taksi konsepti bir çok firma tarafından bizlere paylaşılıyor ancak bu teknoloji ile alakalı herhangi bir hareketlenme göremedik. Ancak CES 2019 kapsamında Dell, bu hareketsizliği biraz çalkalandıracak gibi duruyor.

Bünyesinde barındırdığı altı adet pervaneli motor sayesinde dikey ve yatay kalkış ve iniş yapabilen bu taksi, Safran Helicopter Engines tarafından üretilen bir sisteminden gücünü alıyor.

Özel bir dizayn ile harmanlanan bu uçan taksi, rahatlıkla uzun menzilleri aşabiliyor.

Otonom araçlardan, oyuncu bilgisayarlarına kadar birçok ürün bizlerin beğenisine sunuldu. Peki ya motosikletler? Novus elektrikli motosiklet kuşkusuz fuara damgasını vuran en dikkat çekici ürünlerden birisi.

Novus’un geliştirdiği bu elektrikli motosiklet, karbon fiber ağırlıklı yapısı ile farkını ortaya koymayı başarıyor. Monoshock süspansiyonların yer verildiği motor, 14,4 kWh’lik batarya sayesinde yaklaşık 100 KM’lik bir yolu rahatlıkla gidebiliyor.

Motosikletin ulaştığı hız ise tam tamına 100 km/s. Peki ya şarj süresi? Motosiklet 1 saat içerisinde yüzde 80 oranında şarj olabiliyor. Bu süre oldukça iyi diyebiliriz. Özellikle iki endüstriyel tasarımcı arkadaş tarafından kurulan bir şirkete göre.

Kia, en yeni otomobil konseptlerini ziyarete gelen kullanıcılara sunuyor. Bunlardan kuşkusuz en ilginci ise empati kurabilen otonom araç. Daha çok bir taksi tasarımına sahip olan bu otonom araç, Kia'nın mühendislerinin geliştirdiği R.E.A.D işletim sisteminden gücünü alıyor.

Bu yapay zeka tabanlı işletim sistemi, yolcuların yüz ifadeleri, kalp atışı gibi duyular üzerinden kabin içini kişiselleştirebiliyor. Peki bu duyusal tarama ne işe yarıyor?

Bu tarama sonucunda yolcunun anlık durumuna göre masaj, müzik ve ortam ışığı ayarlamaları gibi oldukça ilginç özellikler sunuyor bizlere araç. Toplamda üç farklı modeli bulunan bu araç, tüm bu özellikleri 3D kamera sayesinde yapıyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.