Güncel

CES'e damgasını vuran Türk İcadı 'Pulse Wallet'

24 yaşındaki Konyalı Mehmet Sarıçiçek'in icadını tüm dünya konuşuyor!

CES'e damgasını vuran Türk İcadı 'Pulse Wallet'

İngilizcesi 'wearable' olan ve Türkçeye 'giyilebilir' olarak çevrilen ve vücudumuzda taşıdığımız ürünler olarak adlandırılan bu kategorinin CES'teki yıldızlarından biri de "PulseWallet" oldu. Kısaca bu ürünü nabızda, damarlarımızda taşıdığımız cüzdan olarak tanımlanıyor.

CES 2014'ün CEO'su Gary Shapiro bile kendi Twitter hesabından Pulse Wallet'ın nasıl çalıştığına ilişkin bir makalenin linkini paylaştı.

1390211381_27783.jpg

Shapiro "Kendinizi cüzdan olarak kullandığınız yeni bir kartsız ödeme sistemi" diyerek Huffington Post'un "Kredi kartını evde unuttuysanız damarlarınızı kullanın" başlıklı haberini takipçilerine aktardı. PulseWallet'ın mucidi ise 8 yaşında ailesiyle ABD'ye göç etmiş bugün 25 yaşında olan bir Türk genci Mehmet Sarıçiçek.

MEHMET AMERİKA'DA MATT OLARAK TANINIYOR

Konya'dan kalkıp ABD'nin New Jersey eyaletine yerleşen Mehmet, ailesiyle birlikte uzun yıllar restoran ve süpermarketlerde çalışmış. Bugün ailesi, ağırlıklı olarak Türkiye'den ithal ettikleri gıda ürünlerini satan bir market işletiyor. Amerika'da Mehmet isminin zor söylenmesinden dolayı kendisine "Matt" ismini seçmiş.
Penn State Üniversitesi'nde "Siber Güvenlik ve Kriptoloji" okuduktan sonra Silikon Vadisi'nde ödeme sistemleri üzerine çalışan Revel Systems şirketinde işe girmiş. Burada da biometrik ödeme sisteminin şef mühendisliğini yapmış. PulseWallet'ın doğuşu da aslında bu tecrübeye dayanıyor. "Küçüklükten beri ailemle birlikte çalışıyorum. Ödeme sistemleri konusunda kullanıcı, işletmeci tarafından ne tür ihtiyaçların olduğunu, sistemin nasıl çalıştığını biliyorum. Bunu bir adım öteye taşıyacak bir fikir PulseWallet. Bu ürünü yaparken ilk önce parmak iziyle başladık. Sonra damara yöneldik. Şimdi de avuçiçi damarıyla kendi patentimiz olarak ödeme sistemi geliştirdik" diyor, Mehmet.

Liseden sınıf arkadaşı Aimann Rashid ile birlikte geliştirmiş sistemi. Aimann da 24 yaşında, Arap asıllı bir genç. Mehmet'ten tek farkı onun ABD'de doğmuş olması.

Yarım saniyede 'ödeme' tamam!

PulseWallet temelde üç parça donanımdan oluşuyor: Bir tablet bilgisayar, bir kredi kartı okuyucusu ve bir avuçiçi damar okuyucusu.

Sıklıkla ziyaret ettiğiniz kafe, restoran, market gibi yerlerde kullanılabilecek sistemde öncelikli olarak kullandığınız bir kredi kartını, avuçiçi damarlarınızla entegre ediyorsunuz sistemde. Bu bir seferlik işlem. Daha sonra aynı yere gidip alışveriş yaptığınızda yapmanız gereken tek şey avuçiçinizi ödeme cihazına yerleştirmek. Sistem avucunuz ile ilişkilendirilmiş kredi kartınızdan gerekli tutarı tahsil ediyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.