CES'te Yapay Zekanın 'Tsunamisi'ne Hazır Olun

Yapay zekanın etkisinin yavaşlayacağını düşünüyorsanız, biraz daha beklemeniz gerekebilir. Bu yılki CES fuarında yapay zekanın ön plana çıkacağı artık aşikar.

CES'te Yapay Zekanın 'Tsunamisi'ne Hazır Olun

ABD'nin en büyük tüketici elektroniği fuarı olan CES, Las Vegas'ta gerçekleşiyor ve dört gün boyunca yeni cihazlar, umut vadeden girişimler ve göz alıcı prototiplerle dolu. Burası, satış ve dağıtım anlaşmalarının yapıldığı, konsept araçların sokaklarda gezindiği ve teknoloji gazetecileri ile katılımcıların yeni ürünleri araştırdığı bir ticaret fuarı. Bu yılki CES'te sergilenecek birçok ürün, yapay zeka teknolojileri ile süslenmiş olacak.

Yıllar boyunca, genel olarak fark edilmeyen yapay zeka teknolojileri, OpenAI'nin 2022 Kasım'ında ChaptGPT'yi piyasaya sürmesiyle dikkatleri üzerine çekti. Bu yeni chatbot'un piyasaya sürülmesiyle başlayan yapay zeka yarışı, teknoloji sektörünü tamamen sarstı. Geçen yılın CES'inde bu kadar çok yapay zeka konuşulmamış olsa da, bu yıl durum çok farklı olacak. Anshel Sag, bu yıl yapay zekanın adeta bir 'tsunami' gibi olacağını söylüyor.

CES'te önümüzdeki hafta yapay zekayı her yerde göreceksiniz: otomobillerde, scooterlarda, kulaklıklarda, kameralarda, hoparlörlerde, televizyonlarda ve el cihazlarında. Bazı ürünler, sesli komutları işlemek için ChatGPT tarzı bir soru-cevap hizmetine basitçe erişim sağlayacak. Diğer taraftan, Intel, Qualcomm ve AMD gibi şirketlerin yapay zeka hizmetlerini destekleyen yonga setlerini duyurması bekleniyor. Bu yonga setleri, AI görevlerini yerel olarak işleyerek, buluta bir istek gönderip yanıt beklemeye gerek kalmadan işlemleri hızlandıracak.

CES'te Yapay Zekanın 'Tsunamisi'ne Hazır Olun

CES, endüstri trendlerinin şekillendiği yer. Sag'a göre bu yıl yapay zeka, fuarın her alanını kaplayacak ve bazı insanları bunaltacak kadar yaygın olacak.

Öte yandan, CES'te sadece yapay zeka değil, otomotiv ve sağlık teknolojileri gibi diğer trendler de ön planda olacak. Honda gibi şirketlerin yeni elektrikli araçlarını tanıtacakları ve L'Oréal gibi kişisel bakım şirketlerinin güzellik teknolojileri üzerine odaklanacakları bekleniyor. Ayrıca, Apple'ın Vision Pro başlığına hazırlık olarak veya onunla rekabet etmek için genişletilmiş sanal gerçeklik teknolojilerinde de yenilikler göreceğiz.

Kısacası CES 2024, yapay zeka ve diğer ileri teknolojilerin bir arada sergilendiği, teknoloji tutkunlarını heyecanlandıracak bir etkinlik olacak. Yapay zekanın sadece bir trend olmaktan çıkıp, günlük yaşamın bir parçası haline geldiğini göreceğiz.