Güncel

Sınavlarda kopya çekmeyi düşünenlere ilginç çözüm!

Cezayir yönetimi, sınav haftası boyunca kopyayı önlemek adına ülke genelinde interneti kesti.


Son zamanlarda sınavlarda kopya çekilmesi ile başı dertte olan Cezayir hükümeti, çözümü interneti kesmekte buldu.

2016 yılında yapılan sınavda, bazı sınav soruları, sınav başlamadan önce ya da sınav başladığı sırada internet üzerinde paylaşılmıştı. Bu yüzden sınava başlangıç saatinden sonra gelenlerin bu soruları internette görmüş olma ihtimali göz önünde bulundurularak sınavlarda tekrara gidilmişti. Buna ek olarak binlerce öğrenci de mağdur kalmıştı. 

Sınav öncesi Facebook’a erişimi kesen hükümet, her ne kadar adımlar atmış olsada bunun önüne geçememiş. Bunun üzerine bu yıl yapılan sınavlar esnasında ülkenin 2 bin adet sınav merkezine internete erişebilen hiçbir cihazın sokulmaması ve sınav sırasında tüm ülkede internetin kesilmesi kararlaştırıldı.

Çarşamba gününden bu yana devam eden sınavlar esnasında ülkede en az bir saatliğine internet erişimi durduruluyor. Eh haliyle ülkede de hayat durmuş oluyor diyebiliriz. 

Yaşanan bu skandallar üzerine konu hakkında açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Nouria Benghabrit “Ülkedeki üniversite giriş sınavlarının güvenliği çok önemli. Sınavlardaki adalete ve eşit imkan sağlanmasına bağlılığımız sebebiyle, internet bağlantısını kesmeye varabilen her türlü önlemi almamız gerekiyor.” dedi.

Her ne kadar mantıklı bir açıklama yapmış olsada, bunun çözümü interneti ülke genelinde kesmekten geçmiyor maalesef. Asıl sorulması gereken soru şu: Güvenlik ne kadar işini yapıyor bu konuda? 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.