Güncel

Chrome masaüstü tarayıcı rekabetinde Firefox ile arayı açıyor

Internet Explorer'ın lider olduğu ekosistemde ikincilik için amansız bir rekabet yaşanıyor.


Masaüstü Web tarayıcısı rekabetinde bir ayı daha geride bıraktık. Net Applications tarafından yayınlanan son verilere göz attığımızda haziran ayında da zirvede Internet Explorer yer aldı. %58.38 kullanım oranına sahip tarayıcıda en çok kullanılan versiyon ise %21.25 ile Internet Explorer 8 oldu. En güncel sürüm olan Internet Explorer 11’in ise kullanım oranı %17.01 olarak açıklandı.

Microsoft Internet Explorer’ın açık ara lider olduğu platformda asıl rekabet ikincilikte yaşanıyor. Mayıs ayında 17.7 kullanım oranına sahip olan Chrome, geride bıraktığımız haziran ayında bu oranı %19.34 seviyesine yükselterek ikincilik koltuğunda yer aldı.

Yine mayıs ayında %16.8 kullanım oranına sahip olan Firefox ise geçen ay  düşüş içerisinde oldu ve bu düşüşle birlikte son olarak %15.54 kullanım oranına elde etti. Safari %5.28, Opera ise %1.05 kullanım oranlarıyla listenin dört ve beşinci sırasında yer aldı. 

1404251748_5.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.