CIA bu bilgileri verirken Saddam Hüseyin'in elinde sarin gazı olduğunu biliyordu. Kan donduran ifadeler eski bir Amerikan hava albayı Rick Francona'ya ait. Francona'nın verdiği bilgiler ve gizli kalmış CIA belgeleri bu gerçeği ortaya çıkarıyor.

'Iraklılar bize sarin kullanacakları bilgisini vermedi, biz bunu zaten biliyorduk' diye konuşan Rick Francona, 1988 yılında Irak'ta görev yapmış. CIA'in yakın zamanda halka açılan belgelerinde ise ABD'nin 1983 yılından beri Irak'ın kimyasal silah programın

1983 yılında dönemin ABD Başkanı Ronald Reagan'a sunulan CIA raporlarında Irak'ın kendi topraklarında kimyasal silah ürettiği ve hatta İtalya'dan kimyasal silahları savaşta kullanmak üzere bazı top ve askeri parçalar temin ettiği belirtiliyor.

1984 yılına ait bir başka 'çok gizli' ibareli belgede ise şu ifadeler yer alıyor; 'Eğer Iraklılar yeteri kadar kimyasal silaha sahip olursa bunu mutlaka İran askerleri üzerinde kullanacaklar'

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.