Güncel

Çift maske takmak daha mı koruyucu? İşte cevabı

Koronavirüsten korunmak için çift maske takanların sayısı bir hayli fazla. Peki ama çift maske daha mı koruyucu? İşte detaylar!

Çift maske takmak daha mı koruyucu? İşte cevabı

2019 yılının son aylarında yayılmaya başlayan koronavirüs hala gündemin en üst noktasından kendisine yer buluyor. Etkisini azaltmak şöyle dursun giderek arttıran salgına karşı henüz herhangi bir tedavi yöntemi de geliştirilebilmiş değil. Aşı konusunda ise bir tedarik sorununun olduğu apaçık ortada.

İnsanlar ise virüsten korunmanın yollarını kendi yöntemleri ile bulmaya çalışıyor. Bu anlamda en çok yapılan ve dillendirilen yöntem ise çift maske takmak. Artık günlük yaşantımızda çift maske takan insanların sayısı giderek artıyor. Peki ama çift maske takmak, tek maske takmaya oranla daha mı koruyucu?

Çift maske takmak daha mı koruyucu? İşte cevabı - Resim : 1

Çift maske takmak daha mı koruyucu? İşte cevabı

Uzman doktorlar ile yapılan araştırmalara göre bu sorunun cevabı evet ancak şart değil. Eğer gerçekten kaliteli ve 3 katlı bir maske kullanıyorsanız, çift maskeye gerek yok. Fakat maskeye güvenmiyorsanız ikili olarak kullanmanızda yine de fayda var. Tedbiri arttırmak, ne koşulda olursa olsun çok daha iyi gibi gözüküyor.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Azap ise, “Şu an için elimizde çift maske kullanımını destekleyecek bir bilimsel bilgi yok, bunun daha iyi koruduğunu söyleyen bir bilgi yok. Önemli olan kullandığımız tek maskenin, tıbbi maskenin 3 katlı arada bir geçirmez tabaka olan kurallara uygun üretilmiş maske olması. ” diyerek konu hakkında herhangi bir bilimsel verinin elimizde bulunmadığını ifade ediyor.

Yorumlar
Bahadir Ömer Hamamcioglu 1967
Bana göre hastanelerde giyilen beyaz tulum maske ve gözlük sayesinde virüs ten korunursunuz. Ancak gün boyunca çok yoğun miktarda Kovid-19 virüsüne maruz kalanları bile koruyamiyor ölüyor lar. Tulum maske gözlük bunları giyinin ve tulumun üzerine vatandaşlık numarasını yazdırın nasıl ki otomobil inizin plakasını otomobil örtüsüne yazdırdığınz gibi
Cevapla
Bahadir Ömer Hamamcioglu 53
Her ülkede yarasa var ancak her nedense Çin deki yarasalar virüs yayıyor!!! Tüm ülkeler etkileniyor. Niye Rusya daki veya Vietnam daki veya Yeni Zelanda daki veya Taylanda ki yarasalar dan pazara oradan dünyaya yayilmiyor? En iyisi niye ABD deki yarasalar dan yayilmiyor????
Cevapla
Bahadir Ömer Hamamcioglu 1967
Maske CE standarti aranıyor. Yani kaliteli maske koruyacak her ülkenin bireyinin insanının kazancı belli. Eczanelerde satılan maskeler güvenli demek oluyor. Aşı da destek olacak. Maske kullanımı virüs tamamen yok olduktan sonra biter mi? Aşı yi sürekli olacağız. Grip aşısı gibi. Bugün ilk kez aşı oluyorsunuz. İki kere. Yarasalar dan pazara oradan dünyaya. Yarasalar hep vardı niye 2019 u beklemiş ki? Daha önce yayilsaydi olmaz mıydı?
Cevapla
Bahadir
Bende virüs e yakalandım ama kullandığım virüs ve bakteri ilaciyla hayattayım. Hem zihin kontrolündeyim. Bedenimde mikroçip varken virüsten kurtuldum. Annem ve babamla birlikte yaşıyorum. Hepimiz saglikliyiz. Belirti olarak sadece kuvvetli baş ağrısı mide bulantısı ve ishal göründü. Ateş belirtisi ve tat kaybı yaşamadım. Günde bin mg c vitamini b 1-6-12 vitamini d vitamini çinko takviyesi almaktayım.
Cevapla
Bahadir Hamamcioglu
Dünya toplumlarının Eve kapanması digital devlerin çok daha fazla kazanmasına neden oluyor. Bu süreyi uzatmak isterler. Ancak diğerleri iflas ederek kapaniyorlar. Yani virüs bir dönemin kapanmasına neden oluyor. Virüsün yayılmasına karşı gelebilecek iş kolları bulunmalıdır. Böylece insanlar para kazanmayı öğrenecek. Lokantaların içi kabin kabin odacık şeklinde olursa virüs yayılması olmaz.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.