Güncel

Çiftlik Bank reklamlarına durdurma kararı!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Çiftlikbank'ın reklamları 3 ay süreyle durduruldu.


Mehmet Aydın'ın bütün hisselerini satıp KKTC'ye kaçmasıyla birlikte kendini iyice ele veren Çiftlik Bank'a yönelik Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndan açıklama geldi. Çiftlik Bank'a yönelik incelemeler bitene kadar en az 3 ay boyunca, reklamlara yönelik durdurma kararı alındı.

Ayrıca Çiftlik Bank isminde Bank kelimesinin geçmesinin bankacılık kanununa aykırı olduğu için de bu ismi içeren tüm reklamların geri çekilmesi kararı alındı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamanın tamamı aşağıda bulunmakta.

Bilindiği üzere son zamanlarda kamuoyunda sıkça gündeme gelen ÇİFTLİKBANK ile ilgili olarak, Bakanlığımızın başlatmış olduğu incelemeler; gerek reklam ve tanıtımların yasalara uygun olup olmadığının denetimi, gerekse Bakanlığımız müfettişlerinin piramit satış yönüyle başlattıkları yerinde denetimleri ile devam etmektedir.

Bu aşamada, firmanın gerçekleştirdiği tüm tanıtımlarda kullanmış olduğu ÇİFTLİKBANK ifadesinin, Bankacılık Kanunu'nun 150 nci maddesine aykırılık teşkil ettiği tespit edilmiştir.

Gerekli izinler alınmadan Banka ifadesinin gerçek ve tüzel kişiler tarafından ticaret unvanlarında, ilan ve reklamlarda kullanılması ilgili Kanun maddesi gereği yasak olup, tüketiciler nezdinde bu yönde bir algı ve güven oluşturulmasının ve tüketicilerin tecrübesizliklerinin istismar edilmesinin önüne geçilmesi amaçlanarak, söz konusu reklamlar hakkında Reklam Kurulu'muz tarafından üç ay süreyle tedbiren durdurma cezası verilmiştir.

Gerekli incelemeler devam etmekte olup, firmadan konuyla ilgili görüş ve savunması alındıktan sonra yine Reklam Kurulu'muz tarafından nihai karar verilecek, gerekli görüldüğü hallerde idari para cezası da uygulanabilecektir.

Verilecek nihai kararların kamuoyu ile paylaşılacağını ifade ederken, tüketicilerimizin bu ve benzeri oluşumlara karşı daha hassas ve ihtiyatlı davranmaları, tasarruflarını bu gibi alanlara yatırırken azami özeni göstermeleri gerektiğini önemle hatırlatırız.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.