Çılgın rekorlar! - Page 1

2) Penny Farthing tipi bisikletle dünya turu

Rekor tipi: Mesafe rekoru
Kim kırdı: Joff Summerfield
Zorluklar: Trafik, hijyen ve düşme tehlikesi
Çılgınlık seviyesi: 5
Durumu: Hala devam ediyor

Eski F1 mühendisi Joff Summerfield, Penny Farthing bisikletine atladı ve 23 ülkeyi boydan boya geçti. Avrupa'dan başlayıp Çin'e ve ABD'ye kadar uzanan dünya turunu 2001 yılında başlatan Summerfield, bu denemesinde ilk günden sakatlık yaşamıştı. 2003'te Budapeşte'ye kadar pedallayan maceraperestın dizleri burada iflas etti ve seyahati tamamlamak 2008'e kadar sarktı.

Ancak Summerfield durmuyor, aynı yolu bir de gerisin geri katetmeye kararlı. Bu kez yanında taşıdığı suya dikkat etmeli: "Türkiye'ye vardığımda hiç suyum kalmamıştı ve bir çiftçinin sulama hortumunu kullandım. Bu yüzden 10 gün boyunca dizanteriyle uğraştım."

Çılgın rekorlar! - Page 2

3) Gelmiş geçmiş en çılgın cambaz yürüyüşü

Rekor tipi: Yükseklik ve mesafe rekoru
Kim kırdı: Freddy Nock
Nerede: Almanya
Zorluklar: Yüksek rüzgarlar, denge, sinirler
Çılgınlık seviyesi: 9
Durumu: Başarıldı

Normal bir insan Almanya’nın en yüksek dağı olan Zugspitze’ye çıkmak için teleferik kullanır ama Freddy Nock aynı işi gergin ip üzerinde yürüyerek yapıyor. 80 dakika süren 1 kilometrelik çılgın yürüyüş boyunca 348 metre de yükselen Nock, en yüksek irtifalı ve en uzun mesafeli gergin ip yürüyüşü rekoru kırdı.

Çılgın rekorlar! - Page 3

4) 36 kilometre yükseğe çıkılan dağ koşusu

Rekor tipi: Mesafe rekoru
Kim kırdı: Steve Birkinshaw
Nerede: İngiltere
Zorluklar: Kötü hava, yaralanma, aşırı yorgunluk
Çılgınlık seviyesi: 6
Durumu: Başarıldı

512 kilometrelik bir mesafe boyunca karşılaşılan 214 tepeyi kapsayan ve toplam 36 kilometre yükseğe çıkılan bir dağ koşusu. İngiltere’nin Göller Bölgesi’nde bulunan parkur, gerçekten tamamlanması imkansız denilebilecek cinsten. İngiliz koşucu Steve Birkinshaw, bu insan yiyen parkuru 6 gün ve 13 saatte tamamlayarak 27 yıldır kırılamayan rekoru 12 saat aşağı çekmeyi başardı.

Çılgın rekorlar! - Page 4

5) Buz altında 80 metre

Rekor tipi: Mesafe rekoru
Kim kırdı: Stig Severinsen
Nerede: Grönland
Zorluklar: Aşırı soğuk ve oksijen eksikliği
Çılgınlık seviyesi: 10
Durumu: Başarıldı

Stig Severinsen kelimenin tam anlamıyla “soğukkanlı” bir sporcu. Danimarkalı serbest dalışçı, Grönland’a gitti ve buzun altından tek nefesle 80 metre yüzerek inanılması güç bir rekora imza attı. Bir buçuk dakika süren dalışın niye çılgınca olduğunu anlatmak için, buzlu suya giren vücuda kan pompalamaya çalışan kalbin aşırı çalıştığını ve kandaki oksijeni sünger gibi emdiğini bilmek yeterli olur herhalde.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.