Güncel

Ciltten esinlenerek, kendini yenileyebilen pil üretilecek!

Bu teknoloji hayata geçirilirse insanlık rahata kavuşacak!


Son zamanlarda mobil ekosistemin en büyük sıkıntılarından birisi olan enerji yani batarya (pil) sorunu gün geçtikçe kullanıcıların canını sıkmaya devam ediyor. Büyüyen akıllı telefonlar, gelişen donanımlar her geçen gün kullanıcıların hevesini arttırıp mutlu etse de bunlara paralel olarak gelişmesini beklediğimiz piller bir türlü aynı ilerlemeyi göstermiyor.

Bilişim dünyasının en iyi bilim insanları geçtiğimiz haftalarda yeni bir proje için elleri sıvadı. Silikon bir malzemeden yapılmış olan yeni piller ile birlikte piller kendi kendini yenileyebilecekler. Stanford SLAC laboratuvarlarında bilim adamları tarafından geliştirilen robot cilt olarak adlandırılan, kendini tamir eden elektrotlar geleceğe ışık tutuyor.

Tıpkı bir insan cildi gibi kendini yenileyebilen bu pil teknolojisi yapay bir robot olarak çalışıyor.

1384769446_battery-electrode-repair-2013-11-18-02.jpg

Bir iki saat içerisinde ortaya çıkan yenileme görenleri şaşkına çeviriyor. Elektrikli araçlardan günümüz vazgeçilmezlerinden olan akıllı telefonlara ve daha bir çok sektörde kullanılması hedeflenen bu teknolojinin türkçeye çevrilmiş adı umut verici pil teknolojisi oluyor. İlerleyen günlerde detaylarının geleceğini umduğumuz bu teknoloji dileriz ki en kısa sürede hayatımızdaki yerini alır. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.