Güncel

Çin Apple’a karşı boykot kampanyası başlattı

ABD'li şirketlerin Huawei ile iş birliklerini sonlandırdıklarını açıklamalarının ardından Çin'de karşı hamle olarak Apple ürünleri için boykot kampanyaları başlatıldı.

Çin Apple’a karşı boykot kampanyası başlattı

Google ile birlikte diğer ABD’li şirketlerin Huawei ile olan işbirliklerini sonlandırma kararları ile Çinliler Apple ürünlerine karşı boykot kampanyası başlattılar.

Çin Apple’a karşı boykot kampanyası başlattı

Birleşik Devletler’in ani bir kararla Huawei’yi kara listeye almasıyla başlayan ve Google, Intel, Qualcomm gibi şirketlerin de Huawei ile olan iş birliklerini sonlandırma kararlarıyla birlikte devam eden şok edici gelişmelerin ardından Çinli akıllı telefon kullanıcıları Apple ürünlerine karşı boykot kampanyası başlattılar.

ABD hükümetinin Huawei’ye yönelik aldığı bu kararla birlikte diğer teknoloji şirketlerinin de Huawei ile olan iş birliklerini bitirme kararlarının altında yatan temel sebebi Çinliler, Huawei’nin Apple karşısındaki durdurulamaz yükselişinin ABD hükümetini ve Apple'ı oldukça fazla rahatsız etmesi olarak değerlendiriyorlar. ABD hükümetinin Huawei şirketine karşı yaptırım uygulatma politikasını Çinli şirketin yükselişini engellemeye yönelik bir hamle olarak değerlendiren Çinliler, ABD hükümetine cevap olarak Apple ürünlerinin vatandaşlar tarafından artık kullanılmaması gerektiğini bunun yerine özellikle Huawei ürünlerinin tercih edilmesi gerektiğini belirtiyorlar.

Çinliler tarafından sosyal paylaşım platformu olarak kullanılan Weibo üzerinde Apple ürünlerine karşı başlatılan boykot kampanyasında Huawei ürünlerinin kullanıcılara Apple ürünlerinden daha iyi kalitede hizmet verdiği belirtilirken, kullanıcıların Apple ürünlerini kullanmayı bırakmaları talep ediliyor. Çinliler tarafından karşı hamle olarak yürütülmeye başlanan boykot kampanyasının Apple’ın ürünlerine etkisinin ne kadar olacağı ise teknoloji dünyası tarafından çok merak ediliyor.

Huawei bu olumsuz durumdan daha güçlü çıkabilir

Dünyanın en büyük akıllı telefon pazarı konumunda yer alan Çin’in, Apple gibi şirketler için büyük önem arz ettiğinin farkında olan ABD’nin, Huawei şirketine yaptırım uygulama girişimlerine cevaplar sadece Apple ürünlerine karşı yürütülen boykot kampanyasıyla sınırlı kalacak gibi görünmüyor. Çin hükümetinin de ABD ürünlerine ve şirketlerine büyük yaptırımlar uygulaması gündemde. ABD hükümeti tarafından büyük yaptırımlara maruz kalan Huawei ise yaptığı açıklamalarda bu duruma karşı hazırlıklı olduklarını yaşanacak olumsuzluklardan kimin daha fazla etkileneceği ise ilerleyen günlerde görülecek şeklinde açıklama yaparak adeta Apple’a meydan okudu.   

Yorumlar
Timothy
Fare dağa küsmüş dağın haberi olmamış (:
Cevapla
Fatih
Çinliler kindar bi millet; yapılan hiç bir karşı hamleyi boşa çıkarmayacaklardır! Bu olanlardan abd başta olmak üzere yandaş ülkeler de zarar görecek. Bu bir ilk değil daha önce de borsa da büyük çin firmalarını bir gecede batıran abd bu sefer kendi kuyusunu kendi kazmış oldu
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.