Güncel

Çin askeri kaynakları hack iddialarını yalanladı

Çin askeri kaynaklarından Financial Times'a yalanlama.

Çin askeri kaynakları hack iddialarını yalanladı

Çin'in Savunma Bakanlığı Financial Times raporunda yer alan Register.com ve Web.com sitelerine siber saldırı ile ilgisi olduğu iddialarını yalanladı.

Financial Times FBI’ın siber saldırılarda Çin ordusunun parmağı olduğunu düşündüğünü iddia etmişti.
Bakanlık iddialar hakkında soruya yanıt olarak Reuters'a gönderdiği bir faksla "Çin'in askeri birimlerinin, internet korsanlığı yaptığı ile ilgili eleştiriler aynı eski melodi olduğunu ve tamamen asılsız olduğunu," söyledi.

Financial Times gazetesine göre, hackerların görünüşe göre yaklaşık bir yıldır Register.com ağına erişimi vardı, ama saldırı siteye zarar vermemiş ve müşterilerin veri hırsızlığına yol açmamıştır. Gazetenin iddiasında Çinli askeri yetkililer sitelerde ne arıyor ya da Register.com verilerinden ne elde edeceği belli değil.
Register.com 2.5 milyondan fazla alan adı yönetir ve web sitesinde aynı zamanda web yönetimi ve tasarım hizmetleri vermektedir.

1426880790_2715579375.jpg

Çin ve Amerika Birleşik Devletleri düzenli olarak hack saldırıları ile ilgili birbirlerini suçluyorlar. Çin devlet haber ajansı Xinhua, Çin Ulusal Bilgisayar Ağı Acil Müdahale Teknik Ekibi / Koordinasyon Merkezi'nden bir raporu açıklayarak, geçen yıl, 4761 Amerika Birleşik Devletleri IP adresli hackerın, bilgisayara uzaktan erişim sağlayan, casus programları aracılığıyla 5580 Çinli web sitesini kontrol ettiğini söyledi.

Bakanlık hack dünyasının en büyük kurbanlarından biri olan Çin hükümetinin standart çizgisini tekrarladı. "Çin hükümeti yıllardır kararlılıkla internet korsanlığına ve ilgili suç faaliyetlerine karşı hukuk mücadelesi içerisinde olmuştur ve Çin askeri birimleri çevrimiçi ticari sırları çalmak için herhangi bir faaliyette yer veya iştirak olmamıştır.Amerika Birleşik Devletleri’nin kendi sırlarının çalınması ve kurumsal sitelerinin gizlice izlenmesi diğer ülkeler hakkında düşüncesiz açıklamalar yapma hakkını vermez.”dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.