Güncel

Çin, Elon Musk’a meydan okudu! Anlaşma imzalandı

Çin, 13.000 uydudan oluşan büyük bir uydu filosunu uzaya göndererek Elon Musk’ın Starlink uydularına meydan okumak istiyor.

Çin, Elon Musk’a meydan okudu! Anlaşma imzalandı

Çinli araştırmacılar, Elon Musk'ın Starlink'ini durdurmak için kendi filolarını kurmayı planlıyorlar. Önerilen mega uydu takımının belirlenmiş bir fırlatma tarihi yok, ancak diğer yeteneklerin yanı sıra Starlink üzerinde gözetleme yapmak için teknolojilerle donatılmış 12.992 uydudan oluşması bekleniyor.

South China Morning Post'un Pekin'deki Halk Kurtuluş Ordusu Uzay Mühendisliği Üniversitesi'nden profesör Xu Can'a atıfta bulunarak söylediğine göre, uydu takımının kod adı, muhtemelen "Guowang" anlamına gelen “GW” kısaltmasını kullanıyor. Xu ve meslektaşlarının 15 Şubat'ta Command and Control Simulation dergisinde yayınlanan bir makalede tanımladıkları filonun mülkiyetini Çin Uydu Ağı Grubu alacak.

Çin uydu takımı için belirlenmiş bir fırlatma veya tamamlama tarihi yok, ancak Xu, hedefin GW ağının Starlink'in uydu takımı tamamlanmadan konuşlandırılması olduğunu söylüyor.

SCMP'nin yazdığına göre, Çin uydu takımının hızlı bir şekilde konuşlandırılması, SpaceX'in Dünya yörüngesini “ele geçirmesini” önleyebilir. Araştırmacılar ayrıca SpaceX'in uydu takımını silahlandırmayı seçebileceğinden endişe ediyorlar. Dolayısıyla, Çin'in önerilen uydu filosu internet hizmetleri sağlamanın yanı sıra rakibini gözetleme ve hatta tek tek Starlink uydularını devre dışı bırakma yeteneğine sahip olacak.

SCMP'nin bildirdiğine göre araştırmacılar, “Starlink uyduları, uzaydaki yakın hedefleri aktif olarak vurmak ve yok etmek için yörüngesel manevra kabiliyetlerini kullanabilir” diyor. Xu, Çin'in çabalarının “ülkenin düşük yörüngede bir yere sahip olmasını sağlayacağını ve Starlink uydu takımının düşük yörüngeli kaynakları erken davranarak aşırı derecede ele geçirmesini önleyeceğini” sözlerine ekliyor.

Çin'in Guowang'ı fırlatma çabaları birkaç yıldır gündemde. SpaceNews'in işaret ettiği üzere Çin, 2020'de Cenevre'deki Uluslararası Telekomünikasyon Birliği'ne 13.000 uydu başvurusunda bulundu. 2021'de Çin'in başkenti Pekin, uydu internetin Çin'in altyapısının çok önemli bir parçası olduğunu öne sürerek Çin Uydu Ağı Grubu'nu kurdu. Çin Uydu Ağı Grubu, bu ay, Şangay ile bir anlaşma imzaladı, ancak bu anlaşmanın detayları bilinmiyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.