Güncel

Çin ürünlerine vergi geldi

Elektronik ticaret yoluyla bireysel olarak Çin üzerinden getirilen ürünlerden fiyatı ne olursa olsun vergi alınmaya başlandı.

Çin ürünlerine vergi geldi

Geçtiğimiz günlerde haberini yaptığımız 'Çin'den gelen ürünlere vergi mi geldi' başlıklı haberimizle duyurulan vergi konusunu hayata geçirildi. Kanunen 22 Euro'ya kadar Çin'den getirilen bireysel ürünlerde vergi alınmaması gerekirken artık her türlü üründen fiyatına bakılmaksınız 5.2 TL alınmaya başlandı.

Çin ürünlerine vergi geldi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yapılan bir açıklama ile geçen ay gündeme gelen konu özellikle Aliexpress, Banggood ve Gearbest gibi Çin merkezli ticaret sitelerinden alınan ürünlere vergi gelmesi ise sonuçlandı.

Daha önce belli bir rakama kadar bu ürünlerden vergi alınmazken artık ürünün fiyatına bakılmaksınız her türlü küçük paketten 5.2 TL alınmaya başlandı. İlk olarak sosyal medyada ortaya çıkan bu durumu haber yapmış ve bazı kullanıcılardan bu ücretin alındığı, bazılarından ise alınmadığını belirtmiştik.

Gelen son haberlere göre artık bu tarz yapılan her türlü alışverişten 5.2 TL ücret alınıyor. Bireysel kullanıcıların yaptığı alışverişleri kapsayan bu durumun tüketiciler tarafından pek hoş karşılanmadığını da belirtelim. Öte yandan Türkiye'de benzer ürünleri satanların ise bu durumdan memnun olduğunu belirtelim.

Öte yandan fiyatı 22 Euro'dan yüksek ürünlerden zaten vergi alınıyordu. Bu durumun değişmediğini, uygulamanın sadece küçük paketleri kapsadığını da belirtelim. 

Türkiye'deki gümrük vergisi oranları ne?

Yurt dışından Amazon, Ebay, Aliexpress, Alibaba gibi e-ticaret sitelerinden alınan ürünlerde 22 euro ve bunun dolar karşılığı olan yaklaşık 25 dolar ve üstü ise gümrük vergisi alınıyor.

Satın aldığınız bir ürünün fiyatı yukarıdaki bedellerin üstünde ise, Avrupa birliği ülkelerinden geliyorsa ve 30 kg altı ise yüzde 18, 30 kg üstü ise yüzde 48 oranında vergi ödemeniz gerekiyor. Ürün Avrupa birliği ülkeleri dışından geliyorsa ve 30 kg altı ise yüzde 20, 30 kg üstü ise yüzde 48 oranlarında gümrük vergisi uygulanır.

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Sizce bu tarz bir verginin alınması normal mi? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlerle paylaşabilirsiniz. 

Yorumlar
Görkem
Keşke önce acaba bu insanlar neden oralardan alışveriş yapıyor diye sorsalar. O zaman aslında maliyeti orada satılan rakamlar olan şeylerin 10 katı fiyata burada insanları kazıklamaya çalıştıklarını anlarlar ve bunu yapanlara yaptırım uygularlar. O rakamlar Çin ile hemen hemen aynı rakamlara iner, insanlarda 5 TL lik şey için 60 gün kargo beklemek zorunda kalmazlar. İnsanlar enayimi ya 3 tl ye alacakları şeyleri gidip burada 30 tl ye alsınlar ??
Cevapla
Burak
Daha önce anlaşmalarına göre vergi almıyorlardı ne değişti acaba? Zaten yasal bir limit sınır belirlenmiş, tekrar bir ödenek çıkması gereksiz olmuş, aynı ürünler Türkiye'de satılıyor fakat fiyat farkını da araştırıp düzeltsinler, 1₺ ye mal ettikleri ürünü 10₺ ye satıyorlar? Düşündürücü!
Cevapla
Mu
Sanki burda satanlar burada üretiyor.onlarda çinden alıyor kazıklanan hep vatandaş
Cevapla
CUMHUR KALYONCU
0,50 $ diş fırçasının dahi kargo ücreti alınmadan gönderildiği, Çin, insanların gerçekte ihtiyacı olup olmadığı tartışmalı ürünler ile ülkeleri mala boğdu. İyi bir aliexpres müşterisi olarak, neticede alınan ürünlere baktığımda, bir iki ürün dışında pek dişe dokunur bir şey yok, sadece alış veriş zevkini tatmin ve uzaklardan bedavaya gelen bir şeyler gibi duruyorlar. Her pakete 5 tl. oldukça makul. O ürüne İhtiyacı olanın gönül rahatlığı ile vereceği bir rakam. Hayırlı olsun. Ayrıca; Burası Jack Ma'nın babasının çiftliği olmadığının da ispatı olur.
Cevapla
millet aç açıkta kalmasında artık alışıla gelindi.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.