Güncel

Çin'den ABD'ye kınama!

Pekin yönetimi, Washington'un bazı kuruluşlarının Çin'e siber saldırıda bulunmasını kınadı.


Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, konuyla ilgili yazılı açıklamasında, olaydan ciddi kaygı duyduğunu belirtti. Hua, ABD yönetiminin bazı kuruluşlarının Çinli bir telekomünikasyon şirketi ve Pekin'deki ünlü Qinghua (Tsinghua) Üniversitesi'ne yaptığı siber saldırıların, siber saldırı mağdurunun Çin olduğunu gösterdiğini söyledi. ABD, Çin'in kendilerine ciddi siber saldırılarda bulunduğunu söylüyordu.

Olayla ilgili ABD nezdinde ciddi girişimlerde bulunduklarını belirten Hua, ülkesinin her türlü siber saldırıya karşı çıktığını hatırlattı.

Sözcü, uluslararası toplumla işbirliğini ve diyalogu güçlendirerek, siber güvenliği korumaya hazır olduklarını da ifade etti

Sözcü Hua, ABD'nin, Prizma adlı programla dünyadaki milyonlarca kişinin telefonlarını ve internetini gizlice izlediği olayını sızdıran eski CIA çalışanı Edward Snowden'ın, Hong Kong'dan ayrılmasıyla ilgili soruyu yanıtladı. Çin'in, Snowden'in Hong Kong'tan ayrılma kararına dahil olup olmadığı konusunda Hua, Hong Kong Özel İdari Bölgesi hükümeti tarafından Snowden olayıyla ilgili hukuk kuralları çerçevesinde verdiği karara saygılı olduklarını söyledi. Söczü Hua, Çin'in, Snowden'in söylediği ''ABD, Çin'e siber saldırı gerçekleştirdi' iddiaları konusunda ciddi endişe duyduğunu ifade etti.
 
Hong Kong hükümetinden Snowden'i gözaltına almasını isteyen ancak bunun için sunduğu belgelerin Hong Kong tarafından yeterli bulunmayan ABD, Hong Kong'tan Moskova'ya giden ve Ekvador'dan sağınıma talep eden Snowden meselesini nasıl çözeceğini düşünüyor. Snowden'in buradan ayrılıp, Küba'ya gideceği de bildirildi.
 
Bu olay'ın Başkan Obama'ya verilen desteği düşürdüğü da kaydediliyor.

Yorumlar
ali
Bu nasanin elindeki bilgileri bi hacker ele gecirse dunyanin altini ustune getirir.su olaylardan sonra nasa cok buyuk saldirilara maruz kalacaktir.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.