Güncel

Çin'den Elon Musk için rakip roket ve uydular geliyor!

Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX şirketi uzaya Starlink uyduları göndermeye devam ediyor. Ancak Çin karşı atağa geçmeye hazır. İşte detaylar..

Çin'den Elon Musk için rakip roket ve uydular geliyor!

Çin, Space X'in Starlink uydu hizmetinden hoşlanmadığını daha önce çok defa dile getirmişti. Yeni haberlere göre Çin, yeni bir küresel internet sağlamak, Elon Musk'ın ağını "bastırmak" ve Starlink karşıtı görevler gerçekleştirmek için rakip bir hizmet başlatmayı planlıyor.

Çin-ABD takışması uzaya taşınıyor: Yine Elon Musk

South China Morning Post'a göre, Çin'in Dünya'ya yakın yörüngede kod adı GW olan devasa bir uydu ağı kurmayı planladığını iddia etti. Pekin'deki Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) Uzay Mühendisliği Üniversitesi'nden doçent Xu Can liderliğindeki bir ekibe göre, GW planı, yeni kurulan China Satellite Network Group Co. Xu ve ekibine ait 12.992 uydunun uzaya yerleştirilmesini istiyor.

Şu anda alçak dünya yörüngesinde 3.000'den fazla Starlink uydusu bulunuyor. SpaceX, 2027 yılına kadar 12.000'den fazla uyduya sahip olmayı ve sonunda bu rakamın 40.000'e kadar ulaştırmayı planlıyor.

Çin'den Elon Musk için rakip roket ve uydular geliyor! - Resim : 1

Çin'in uydularının ne zaman fırlatılacağından söz edilmese de Xu ve ekibi, GW uydularının büyük olasılıkla Starlink tamamlanmadan önce konuşlandırılacağını, böylece Çin'in alçak yörüngede bir yere sahip olmasını ve Starlink uydularından önce uzayda olmasını amaçlıyor. 

Çinli araştırmacılar, uyduların Starlink'in henüz ulaşmadığı yörüngelere yerleştirilebileceğini söyleyerek, "diğer yörünge irtifalarında fırsat ve avantaj elde edeceklerini, hatta Starlink'i bastıracaklarını" düşünüyor.

Pekin İzleme ve Telekomünikasyon Enstitüsü'nde araştırmacı olan Ren Yuanzhen, geçen yıl Çin'in Starlink uydularını yok etmek için sert ve yumuşak öldürme yöntemleri geliştirmesi gerektiğini söylemişti. 

Çin'de en son yayınlanan makalelerde, Starlink'in projesinin potansiyel askeri uygulamalar için kullanılabileceğini iddiası ortaya atılmıştı.

Araştırmacılar, Çin'in Starlink uydularını daha iyi takip edip tanımlayabilen, yeni teknoloji radarlara sahip bu uydularla Starlink'e doğrudan karşı çıkmayı amaçlıyor.

Çin, Starlink'in silah haline getirilmesinden endişe duymasını haklı çıkarabilecek gelişmeler en son Ukrayna da yaşanmış ve Çin'in endişelerinin ne kadar haklı olduğunu ortaya koymuştu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.