Güncel

Çin'e bir darbe daha! Ambargolar geri dönüyor!

Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasında yaşanan teknoloji savaşının boyutu her geçen gün artarken, ortaya çıkan son belgeler Nvidia ve AMD’nin Çin’e ihracatının sınırlandırıldığını gösteriyor.

Çin'e bir darbe daha! Ambargolar geri dönüyor!

Dünyanın süper gücü konumunda bulunan Amerika Birleşik Devletleri ile onun bu statüsünü tehdit eden en önemli rakibi olan Çin arasında uzun süredir pek çok alanda anlaşmazlıkların olduğu bilinen bir durum. Ekonomiden sanayine, tarımdan sağlık sektörüne kadar her alanda birbirlerinin gelişimini kısıtlayıcı hamleler yapan iki devden daha üstün ve baskın olan tabi ki Amerika Birleşik Devletleri. Dünyanın süper gücünün Çin’e uygulayacağı en yeni ambargo ise kendi çip ve işlemci üreticileri üzerinden oldu.

Ortaya çıkan son bilgilere göre, Amerika Birleşik Devletleri tarafından alınan yeni bir karar nedeniyle bundan sonra Nvidia ve AMD Çin’e yapacakları üst düzey donanım ihracatları öncesinde hükümetten izin almak zorunda.

Çin'e bir darbe daha! Ambargolar geri dönüyor!

Ayrıca bu iznin de sınırlı şekilde uygulanacağı ve özellikle askeri alanlarda kullanılabilecek donanımların Çin’e ihraç edilmesine izin verilmeyeceği gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Bu durumdan tek zararlı çıkacak olan taraf tabi ki Çin olmayacak. Son finansal mali tablosuyla durumunun hiç de iyi olmadığı ortaya çıkan Nvidia, ülkesinin bu kararından son derece hoşnutsuz. Mevcut yasak koşulları altında yıllık en az 400 milyon dolar kaybının olacağını belirten Nvidia, kararın bir kez daha gözden geçirilmesini istiyor. Ancak Amerika Birleşik Devletleri’nin daha önceki uygulamaları göz önüne alındığında, bu karardan geri dönüş pek mümkün olmayacaktır.

Yorumlar
Yakup
Bilgisayar parçaları türkiyede üretilsede biz ihracat yapsak tüm marka parçaları hep ithal
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.