Çin'in Wuhan kentinde yeni bir vaka belirdi! Yeni salgın kapıda olabilir

Koronavirüsün dünyaya Çin'den yayılmasının ardından yeni bir vaka daha aynı kent olan Wuhan'da görüldü. İşte detaylar.

Çin'in Wuhan kentinde yeni bir vaka belirdi! Yeni salgın kapıda olabilir

Çin'in Wuhan kentinde yeni bir vaka ortaya çıktı. Geçtiğimiz dönemlerde ülkemizin sularında ortaya çıkan deniz salyası ile kendini gösteren kolera şu anda endişe verici bir duruma erişmiş durumda. Çin'in Wuhan kentinde kolera vakaları ortaya çıkmaya başladı. Çin’in Wuhan Üniversitesi, kolera vakası bildirdi. Vakanın tespit edilmesiyle birlikte Çinli uzmanlar, hastalığın geniş kitlelere bulaşmaması için önlem almaya hemen başladı.

Bölgedeki sağlık müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada koleranın bir öğrencide tespit edildiği bildirildi. Kolera vakası tespit edildikten sonra öğrenciden numuneler toplandığı, temaslı takibi gerçekleştirildiği ve bazı mekanların dezenfeksiyon için kapatıldığı açıklandı. Çin, şu ana kadar başka bir vaka tespit edilmediğini vurguladı.

Çin'in Wuhan kentinde yeni bir vaka belirdi! Yeni salgın kapıda olabilir

Çin'in Wuhan kentinde yeni bir vaka belirdi! Yeni salgın kapıda olabilir - Resim : 1

Kolera, Vibrio cholerae isimli bakterinin neden olduğu bağırsak enfeksiyonuna bağlı olan, akut ve şiddetli ishal ile seyreden bir hastalıktır. Kolera, kalabalık ortamlarda yaşayan savaş, yoksulluk ve doğal afetlerden etkilenen topluluklarda kolayca yayılıp ölümlere yol açabilmektedir.

Kolera, uzun süredir ülkemizde pek görülmese de diğer ülkeler için hala daha ciddi bir sorun olarak görülmekteydi. 1800'lü yıllarda oldukça yaygın olan ve birçok insanın ölümüne neden olan bu hastalık, su kanallarına yapılan arıtma sistemleri sayesinde daha az görülmekte. Ancak şimdi yeni bir vakanın ortaya çıkmasıyla tehlike çanları çalıyor olabilir.