Güncel

Çin'liler kripto madencilik yasağına meydan okuyor!

Çin'in kripto madenciliği yasağının ardından yaklaşık bir yıl geçti. Ancak neredeyse 100 Bitcoin düğümü hala çalışıyor, yani madencilik azımsanmayacak derecede devam ediyor.

Çin'liler kripto madencilik yasağına meydan okuyor!

Çin hükümetinin, madenciliği de dahil olmak üzere kripto para birimiyle ilgili her şey hakkında geniş çapta kamuoyuna açıkladığı baskıya rağmen, ilgili veriler ülkede hala çalışan düzinelerce düğüm olduğunu gösteriyor.

Çin'liler kripto madencilik yasağına meydan okuyor!

Yazımıza devam etmeden önce, bilmeyenler için hatırlatma olarak şunu açıklayalım; bir Bitcoin düğümü, Bitcoin madenciliği protokolünü çalıştıran bir cihaza veya yazılıma atıfta bulunur. Spesifik olarak, düğümler tüm Bitcoin işlemlerinin veritabanını tamamen veya kısmen tutar ve işlemleri doğrulamak, fikir birliği kurallarını sürdürmek ve teklifleri oylamak için birbirine bağlanır. 

Çin'in, ülke çapında kripto madenciliği yasağı getirmesinin ardından bir yıl geçti. Finans analizleri ile bilinen Finbold tarafından 7 Haziran'da satın alınan kripto analitik platformu Birawr'ın en son verilerine göre, Çin topraklarında Bitcoin ( BTC ) ağını koruyan hala 94 erişilebilir düğüm var.

Haritada gösterildiği gibi Çin'deki aktif düğüm sayısı. Kaynak: Bitrawr

Birawr'ın canlı haritası, dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde bulunan halka açık Bitcoin düğümlerinin yoğunluğunu gösterirken, platform ayrıca ülke başına erişilebilir düğümlerin bir dökümünü de sunuyor.

Dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde bulunan erişilebilir Bitcoin düğümlerinin konsantrasyonu. Kaynak: Bitrawr

Çin kriptoya geri mi dönüyor?

İlginç bir şekilde, Çin'deki yeraltı Bitcoin madencileri hala çok aktif ve bu da ülkeyi bir kez daha önemli madencilik oyuncularından biri yapıyor. Mayıs ortasında yasağa yanıt olarak Temmuz ayında madencilik sıfıra düşmüştü. Bu zamandan sonra Çin'den gelen trafiğin Eylül 2021'den Ocak 2022'ye kadar Bitcoin'in toplam hash oranının yaklaşık %20'sine katkıda bulunduğunu bildirdi.

Aynı zamanda, Şanghay Yüksek Halk Mahkemesi, Bitcoin'in "belirli bir ekonomik değere" sahip olduğuna ve mülkiyet hakları yasası da dahil olmak üzere ülke yasaları tarafından korunan sanal bir varlık olduğuna karar verdi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.