Öncelikle bulunduğunuz ilin Nüfus müdürlüklerine baş vuru yapmanız gerekiyor. 15 yaşından küçükler velileriyle yurt dışında olnlar ise yurt dışı temsilciliklerine şahsen başvuru yapmak zorunda. Müdürlüklere karışıklığa mahal vermemek için önceden randevu alınarak gidilecek.

Kimlik kartı başvurusu için son 6 ay içinde çekilmiş 1 biyometrik fotoğraf ve kimlik beyanı için nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı veya basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı bir belgenin olması yeterli olacak.

Başvuru sonucunda kişiye başvuru belgesinin bir nüshası verilecek.

Sağlık nedenleri yüzünden şahsen başvuru yapamayacak kişiler için görevliler başvuruları yaşadıkları yerden alacak. 15 yaşından küçüklerin kimliklerinde fotoğraf olmayacak.

Kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı ve değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 15 lira, kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 30 lira ödenecek.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.