Pekin’deki insanlar hava kirliliği yüzünden Güneş’i göremiyor, o yüzden de LED ekranlarla güneşin doğuşu gösteriliyor. İnanalım mı? Hayır. Aslında sisli bir günde, Çin’in başkentindeki kocaman bir reklam panosunun görüntüsüydü bu. Getty’nin yayınladığı fotoğrafta, bir turizm şirketinin Tianenmen Meydanı’nda gösterdiği reklam görülüyordu.

Soldaki fotoğrafın Sovyetler Birliği’ndeki bir akıl hastanesinde çekildiği, görüntüdeki kadınların zihinsel bozuklukları sebebiyle duvarlara tırmandığı söylenmişti. Aslında bu fotoğraf 1977 yılında Pina Bausch adlı performans sanatçısının gösterisi için çekilmişti.

”Suriyeli bir çocuk, anne ve babasının mezarları arasında uyuyor” denilen soldaki fotoğraf, aslında gerçeği yansıtmıyor. Fotoğraf, Suudi Arabistan’daki bir sanat projesi için çekilmişti ve her şey özellikle düzenlenmişti. 25 yaşındaki Abdül Aziz el Otaibi basına açıklama yaparak “Fotoğrafımın Suriye’deki olaylarla hiçbir ilgisi yok. İnsanların bu fotoğrafı bu denli çarpıtmasına inanamıyorum” demişti.

Fotoğraftaki adamın, Birinci Dünya Savaşı’nda ölen askerlerin yüzlerinden maskeler yaptığı söylenmişti. Olay tam olarak doğru değil. Buradaki maskeler 1. Dünya Savaşı gazileri için yapılıyor evet. Ancak maskeler ölen askerlerin yüzünü göstermiyor, yüzünden yaralanan askerler için hazırlanıyor

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.