Güncel

COVID-19 geçirenlere yeni aşı uygulaması geliyor!

Daha önce koronavirüs hastalığı atlatmış olanlara yeni aşı uygulaması geliyor. İşte yeni düzenleme detayları.

COVID-19 geçirenlere yeni aşı uygulaması geliyor!

Sağlık Bakanlığı daha önce koronavirüs hastalığı geçirmiş kişilere uygulanan aşı dozu hakkında yeni bir açıklamada bulundu. Buna göre Koronavirüs Bilim Kurulu'nun kararı doğrultusunda Kovid-19 geçiren kişilere iki doz yerine tek doz BioNTech aşısı yapılacak.

Koronavirüs atlatlmış kişilere ikinci doz hakkında SMS gönderildi

 

Koronavirüs geçirmiş kişilere ayrıca SMS ile bilgi verildi. Eğer ikinci doz BioNTech aşı randevusunu alan kişi daha önce koronavirüs hastalığı atlatmışsa Sağlık Bakanlığı tarafından ikinci doz randevularının iptal edildiğine ilişkin SMS alacak. SMS'te, "COVID-19 hastalığı geçirenler için tek doz BioNTech aşısının yeterli olacağına dair Bilim Kurulu kararı gereğince ikinci doz aşı randevunuz iptal edilmiştir." ifadesileri bulunacak.

Yapılan tek değişiklik bununla sınırlı kalmadı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca en son 30 Haziran'da hastalığın üzerinden 6 ay geçtikten sonra aşı hakkı tanımlanması uygulamasındaki değişikliği de duyurmuştu. Buna göre artık hastalığı geçirenler 3 ay sonra hatırlatma dozu olarak aşı olabilecekler.

Aşılar vücudumuza Covid-19 virüsü ile nasıl baş edeceğimizi öğretiyor. Yapılan araştırmaya göre BioNTech aşılarını olanlar, koronavirüs hastalığına yakalansalar dahi aşısız bir insana göre daha az miktarda virüs taşıyor. BioNTech üzerine yapılan çalışmalar sonucunda uzmanlar, “Bu sonuçlar Covid-19 aşısı olanların neden hastalıkları aşı olmayanlara göre daha hafif geçirdiğini ortaya koydu” ifadelerini kullandı. 

Yorumlar
Bahadir Ömer Hamamcioglu
İki doz aşı yani biontech aşısı yaptırmış kimselerin üçüncü aşı olmak sputnik V aşısını yaptırmalı bana göre.....
Cevapla
Bahadir Ömer Hamamcioglu
Malta aşı yaptırmayanları ülkesine almayacakmış. Bizim ülkemizde aynısı uygulanır mı? Rusya'da delta salgını olduğu halde Rus turist kabul ediyoruz. Yani hükümet virüs lü turisti kabul ediyor. Turistlerin temas edebileceği herkesi aşılanmış. Delta ve delta plus a karşı ne yapılıyor. Bir de lambda virüs ü var. Aşılı bedene lambda ve delta plus bulaşıp virüs kendini geliştiriyor
Cevapla
Teknoman
Asi yaptiranlarin sebep olacagi varyantlar daha tehlikeli. Asi yaptirmayanlarda virüs bulunmayabilir, oysa Asi yaptiranlar Pozitifler.
Cevapla
Bahadir Hamamcioglu
Aşı yaptırmayanların vücudu varyant fabrikası veya akvaryum u oluyor.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.