Covid-19 ve seks arasında ilginç bir bağlantı keşfedildi!

Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre Covid-19'dan korkanlar daha iyi bir seks hayatına sahip.

Covid-19 ve seks arasında ilginç bir bağlantı keşfedildi!

Salgının insanların ilişkileri üzerinde bir etkisi olduğu kesin. Bununla birlikte, yeni bir çalışma, Covid-19'dan korkanların, cinsel yaşamları söz konusu olduğunda çiftlere gerçekten fayda sağlamış olabileceğini ortaya koydu. Görünüşe göre virüsten korkanlar daha iyi bir seks hayatına sahip.

Lizbon Üniversitesi ve Indiana'daki Kinsey Enstitüsü'ndeki psikologlar tarafından yürütülen The Journal of Sex Research'te yayınlanan araştırma, 303 kişinin katıldığı bir çalışma yürüttü. Çeşitli yaşam tarzı değişikliklerinin pozitif cinsel istekle ilişkili olduğu bulundu, ancak Covid-19'dan korkanların seks hayatı dikkat çekti.

Covid-19 ve seks arasında ilginç bir bağlantı keşfedildi!

Covid-19 ve seks arasında ilginç bir bağlantı keşfedildi! - Resim : 1

Çalışmada, "Bu katılımcılar için, cinsel istek, kişinin cinsel yaşamındaki olumlu değişiklikler ve kişinin eşiyle zaman geçirmek istemesi gibi etkenler ölçüldü. Genel ilişki kalitesi ölçülmedi." ifadelerine yer verildi. Ayrıca, "Bu çalışma, cinsel istek ile kişisel ve ilişkisel refah arasındaki ilişkiye ışık tutarak, Covid-19 pandemisi gibi stres yaratan durumlarda romantik ilişkilerin önemine odaklanan literatürü gözlemledik." ifadeleri kullanıldı.

Bulgular, pandeminin çiftler arasında cinsel istekte genel bir düşüşü tetiklediğini gösteren önceki araştırmalarla çelişiyor. 2020'de Leisure Sciences dergisinde yayınlanan bir araştırma, anket yaptığı 1.559 yetişkinin yaklaşık yarısının koronavirüsün cinsel yaşamları üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu tespit etmişti. Yeni araştırma ile geçmişte ortaya atılan bu tez çürütüldü diyebiliriz. Görünüşe göre Covid-19'dan korkan bireylerin daha aktif bir seks hayatı var.