Güncel

Cüce gezegen Ceres yaşıyor olabilir mi?

Cüce gezegen Ceres'in yüzeyinin, organik madde açısından zengin olabileceği bildirildi. İşte detaylar!


ABD'de Güneybatı Araştırma Enstitüsü'nden bir ekibin yürüttüğü araştırmada, Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı'nın (NASA) keşif uydusu Dawn'dan edinilen verilerin, Ceres'in yüzeyinin, Dünya'da bulunan karbon zengini, basit gök taşlarında var olandan çok daha yoğun karbon içeriyor olabileceğine işaret ettiği belirtildi.

Ekibin lideri Simone Marchi, "Ceres bir kimya fabrikası gibi. İç güneş sistemi cisimleri arasında eşsiz bir mineralojiye sahip. Analizimiz, karbon zengini bileşimlerin, kil gibi kaya-su etkileşiminin bileşkeleriyle iç içe geçtiğini gösteriyor." ifadesini kullandı.

Cüce gezegen Ceres yaşıyor olabilir mi?

Marchi, bulgular doğrultusunda Ceres'in, Güneş Sistemi'nin iç kesiminde organik türlerin dağılımı ve kökeninin değerlendirilmesinde çok önemli rol üstlendiğini bildirdi. Çalışmanın ayrıntıları "Nature Astronomy" dergisinde yayımlandı. Dawn, Mars ve Jüpiter arasındaki Astreoid Kuşağı'nda bulunan, 4,6 milyar yıl önce oluştuğu tahmin edilen cüce gezegen Ceres'de suyun varlığını ortaya çıkarmıştı.

Bilim dünyasından her geçen gün yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Uzay konusundaki araştırmalar artık ciddi boyutlara taşınmış durumda. Bakalım daha ne gibi taze bilgilere erişebileceğiz ilerleyen günler?

Yorumlar
Mehmet Zengin
Merhaba Sayın Admin. Gezegen Haberleri Yerine Teknoloji Haberlerine yoğunluk verseniz daha doğru olmazmı. Sony Xperia Kullanıcıs Olarak Takip ediyorum, hiç bir haberinizde Sony için gelen Pie Güncelemesi hakkında zerre bilgi vermediniz,
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.