Güncel

Cumhurbaşkanı'ndan vergi müjdesi! Yetkisini kullanıp yarıya indirdi!

Geçtiğimiz haftalarda açıklanan %122,93’lük yeniden değerleme oranı yüzünden çok büyük bir zam alacak olan MTV’ye Cumhurbaşkanı tarafından %50’lik indirim uygulandı.

Cumhurbaşkanı'ndan vergi müjdesi! Yetkisini kullanıp yarıya indirdi!

Yeniden değerleme oranı, her yıl Kasım ayının sonuna doğru açıklanarak gelecek yıldaki birçok zamda uygulanacak zammın belli olmasını sağlar. Bu zamlar içerisinde vatandaşların en çok ilgilendiği ise genellikle Motorlu Taşıtlar Vergisi yani halk içerisinde daha yaygın kullanıldığı şekliyle MTV’dir.

İşte Kasım ayında açıklanan ve %122,93 olarak belirlenen yeniden değerleme oranı eğer hiçbir müdahale olmadan uygulansaydı, trafik cezalarından kural ihlallerine kadar pek çok ceza ve ödemede olduğu gibi MTV’de de %122,93’lük artış görecektik.

Cumhurbaşkanı'ndan vergi müjdesi! Yetkisini kullanıp yarıya indirdi!

Ancak bu konuya ilişkin kendisine yasal yetki tanınmış olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda da söz konusu yetkisini kullanarak oranın indirimli olarak uygulanmasını sağladı. Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre, 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren MTV tutarları %122,93 oranında değil %50’lik indirimle %61,5 olarak uygulanacak. Tabi her ne kadar bir önceki kadar olmasa da bu oranın da hala vatandaş için çok yüksek olduğunu belirtelim.

Nitekim şu an 1-3 yaş arası ve 1.300cm3 motor hacminin altında bir hacme sahip aracın MTV’si 1.313,80-TL olarak ödenirken, gelecek yıldan itibaren bu tutar 2.100,00-TL’nin üzerine çıkacak. Eğer motor hacmi daha yüksek ve yeni bir araç kullanıyorsanız o zaman 2023 yılında ödeyeceğiniz MTV tutarı canınızı daha fazla sıkacak demektir.

Yorumlar
Ensar Tuna
Seçim ekonomisi uygulayacak kadar oy yüzdesi düşük demekki, halbuki ne kadar zam o kadar oy oranı iyiydi. Yaşlı seçmenden durumunu rahmetliye çeviren çok demek.
Cevapla
FİK0 ŞEKER FABRİKALARI
SEÇİMDEN SONRA OLSAYDI AYNI ŞEKİLDE YETKİSİ DAHİLİNDE ARTTIRABİLİRDİ her yıl SEÇİM OLMA LI HALKIN FAZLA EZİLMEMESİ İÇİN...
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.