Güncel

Cumhurbaşkanlığı açıkladı! Yerli Google, Apple ve Facebook geliyor!

Yerli Google, Apple, Facebook, Microsoft ve Amazon için kollar sıvandı. İşte detaylar!

Cumhurbaşkanlığı açıkladı! Yerli Google, Apple ve Facebook geliyor!

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, teknolojik gelişmelere dair önemli açıklamalarda bulundu. Teknoloji devi şirketlerin yerli ve milli muadillerinin yapılmasını amaçladıklarını söyleyen Koç, çarpıcı ifadeler kullandı. Buna göre Google, Apple, Facebook, Amazon ve Microsoft ile benzer kalitede işler çıkartabilecek yerli ve milli teknoloji devlerinin ortaya çıkması sağlanacak. Yani en azından temel hedef bu olarak gözüküyor.

Cumhurbaşkanlığı açıkladı! Yerli Google, Apple ve Facebook geliyor!

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, dünya GAFAM'dan büyüktür diyerek bu konuda ne kadar iddialı olduklarını da ortaya koydu. Koç;

"Sayın Cumhurbaşkanımız her zaman diyor ya, 'Dünya beşten büyüktür'diye, ben de dijital anlamda onun bir benzerini söylüyorum: Dünya GAFAM’dan büyüktür. GAFAM, yani Google, Apple, Facebook, Amazon, Microsoft. Google, bizim bütün arama sistemlerimizi biliyor. Apple hem bilgisayarımızı hem telefonumuzu biliyor. Biyometrik verilerimizin dışında parmak izlerimizi de aldı. Facebook, kimi sevip sevmediğimizi ne yeyip ne içtiğimizi bile biliyor. Amazon, nasıl alışveriş yaptığımızı, hangi filmleri izlediğimizi neyi sevip sevmediğimizi biliyor. Microsoft, kullandığımız bütün işletim sistemlerimizin bilgisine sahip." ifadelerini kullandı.

Şirketlerin bu denli büyük bir veri bilgisine sahipken özgürlük ve demokrasiden bahsedilemeyeceğini söyleyen Koç, sözlerini "Çünkü bu beş firma sizinle alakalı birçok devletin bildiği bilgiden daha fazlasını biliyor. Eğer bu firmalar ellerindeki bütün verileri birbirleriyle paylaşsalar halimiz harap olur. Bu anlamda bakıldığında veri güvenliği bizim sınırlarımızın güvenliği kadar önemli ve önceliklidir" diyerek noktaladı.

Yorumlar
abdullah sezgin
daniel dalmaçyalı türk değil tabi istemez yerli google apple facebook çabuk gelin
Cevapla
DANİEL DALMAÇYALI ITALIAN 101
ABDULLAH BEY SİZ OLSAYDINIZ İSTERMİSİNİZ SANKİ. EĞER YERLİ UYGULAMA ÇIKARSA İNSTAGRAM VE GOOGLE'A KULLANAMAYACAKSIN BUNU DA DÜŞÜNDÜN MÜ HİÇ.
Bahadir Ömer Hamamcioglu1967
Yasal Windows kullanılmasını tavsiye etseler daha iyi olacak. Bu ortamlara Windows android Apple veya linux işletim sistemi yle girebiliyorsunuz. Windows hariç hepsini yasal olarak kullanıyor toplum ama Windows işletim sistemini çok az sayıda insan yasal olarak kullanıyor.
Cevapla
Engin
İş işten geçti, GAFAM alacağını aldı zaten, bu saatten sonra çıkarsalar ne olacak?
Cevapla
cilgingitar
Verilerimin şu anki hükümette olmasındansa Amerika'da olmasını yeğlerim.
Cevapla
isme gerek yok
vay canına. eeeee onları türkler yapcak olucak okdar.
Cevapla
aa
yapca mühndisler meraak etme...
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.