Daha bilge biri olmanızı sağalyacak 7 ipucu - Page 1

2. Varsayımları sorgulayın: Kısayolları herkes çok sever ama kısayol her zaman sizin için faydalı değildir. Mesela işe giderken kısayol kullanmak size zaman kazandırır ama düşünürken daha çok ihtimalin üzerinde durmalısınız. Entellektüel kısayollar aslında doğru yolda olmadığınızı ve büyük resme bakmadığınızı gösterir.

Yaptığınız şeyleri neden yaptığınızı her zaman sorgulayın. Örneğin ev alabilecek paranız olduğunda neden ev alıyorsunuz? Gerçekten istediğiniz için mi yoksa sizden beklenen bu olduğu için mi? Neden yıllar sürebilecek bir dünya turuna çıkmak yerine aynı yerde kalmayı tercih ediyorsunuz?

Başkalarının yaptıklarını ve sizden beklentilerini kendi isteklerinizin önüne koymadığınızdan emin olun.

Daha bilge biri olmanızı sağalyacak 7 ipucu - Page 2

3. Büyük hedefinize ulaşmanızı sağlayacak küçük hedefler koyun: Ulaşmak istediğiniz hedefe doğru ilerleyeceğiniz yolda küçük hedefler belirleyin. bir hedefe ulaşmadan diğeri ile ilgili düşünmeye başlamayın. Böylece verimliliğiniz artar. Düşünürken de aynı yöntemi kullanabilirsiniz. Çözmek istediğiniz sorunu parçalara bölün ve farklı kaynaklardan veriler edinmeye çalışın. Tabii ki kaynaklarınızın güvenilirliğini de teyit etmeyi ihmal etmeyin.

Daha bilge biri olmanızı sağalyacak 7 ipucu - Page 3

4. Benzerlikleri bulmaya çalışın: Özellikle iyi bir kurgu okuyucusuysanız bazı evrensel konseptlerin insanların davranışlarını nasıl etkilediğini gözlemleyebilirsiniz. Örneğin yükseklik korkusu olan bir insanın esas korkusu yüksekliğin kendisi değil yüksek bir yerden düşmektir. Bu nedenle yüksekliği 'tehlike' olarak algılar. Benzer bir tavrı kendisi gibi olmayanı ötekileştiren insanlarda da gözlemleyebilirsiniz. Öteki kendisi için bir 'tehlike'dir çünkü kendisi 'öteki'ne benzemekten akıldışı bir korku duyar.

Daha bilge biri olmanızı sağalyacak 7 ipucu - Page 4

5. Farklı görüşleri anlamaya çalışın, keşif yapın: Belli bir alanda uzmanlaşmak tabii ki iyidir. Ancak düşünürken tek bir kaynağa göre hareket ederseniz akıllıca düşünemezsiniz ve belli kalıpların dışına çıkamazsınız. Ana akım medya ve genellemelerle dolu kitapları bırakıp farklı görüşleri, yaklaşımları göz önünde bulundurun. Genelden özele inerek bütünü oluşturan parçalarla da ilgilenin ve keşif yapmaya çalışın. Ayrıca bunu yaptıkça farklı görüşlere sahip insanların düşünce yapılarının benzerliklerini, sadece vardıkları sonuçların farklı olduğunu görebilirsiniz.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.