Daha güvenli Facebook için bunları yapın! - Page 1

Hesabınızın güvenliği açısında şifrenizin zor olması önemlidir. Belirlediğiniz şifrenin sonuna rakamlar ekleseniz bile sözlükten kolaylıkla bulunabilecek basit isim ve kelime kullanımlarından kaçınmalısınız. Belirleyeceğiniz şifre içerisinde büyük ve küçük harf, rakam ve hatta sembolleri kullanarak güçlü bir şifre birleşimi (kombinasyon) oluşturmalısınız. Güçlü şifre konusunda bilinen en iyi teknik rakamları ve sembolleri belirleyeceğiniz şifrenin tam ortasına yerleştirmektir, örneğin; ‘’hürriyet’’ hur38Ri17Yet! gibi.

Daha güvenli Facebook için bunları yapın! - Page 2

Kimlik hırsızlarının hedefi olmak istemiyorsanız, doğum tarihinizin tümünü profilinizde göstermeyin. Zira; kimlik hırsızları kredi kartı ya da banka hesaplarınıza ulaşmak için doğum tarihlerine ihtiyaç duyuyorlar. Eğer şu an hesabınızda doğum tarihiniz açık ise hemen profilinize girerek ‘’iletişim bilgileri ve temel bilgiler’’ sekmesinden düzenlemenizi öneririz.

Daha güvenli Facebook için bunları yapın! - Page 3

Kullanıcılar genel olarak paylaştıkları her şeyi ya da tüm profil bilgilerini ‘’herkese açık’’ bir şekilde göstermektedir. Bu durum çoğu kullanıcının internet güvenliğini tehlikeye atmaktadır. Facebook’ta bu konuda gizlilik ayarları yapabileceğiniz kullanışlı gizlilik kontrolleri bulunmaktadır.
Profilinizdeki her şeyi sadece arkadaşlarınıza, arkadaşlarınızın arkadaşlarına ya da kendinize özel olarak kısıtlama getirebiliyorsunuz. Fotoğraf, dini inanç ve aile bilgilerini de erişime kapatabilirsiniz. Paylaşımlarınızı veya bilgilerinizi sadece belirlediğiniz insanların görmesine izin vererek daha güvenli bir profil sahibi olabilirsiniz.

Daha güvenli Facebook için bunları yapın! - Page 4

Şüphesiz Facebook’ta etiketleme özelliği birçok kullanıcıyı rahatsız eden bir özellik. Güvenlik açısından sıkıntı oluşturabilecek etiketlemeyi kullanırken çocuklarınızın isimlerini fotoğraf etiketlerinde veya açıklamalarında kesinlikle kullanmayın. Başka bir kullanıcı sizi etiketledi ise derhal ilgili fotoğrafın üzerine gelerek ‘’Etiketi Kaldır’’ seçeneğine tıklayın.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.