1. Salvador Dali
Deli Ressam, 1904 - 1989 yılları arasında yaşamış İspanyol, Sürrealist ressamdır. Freud'dan etkilenmiştir ve bilinçaltının dışa vurumuyla ilgilenmiştir. Çevresindekiler onun "uçuk - kaçık" bir ressam olduğunu düşünmüşlerdir. Neyse ki Orta çağda yaşamamıştır da, zulüm görmemiştir.

2. Giordano Bruno
1548 - 1600'de yaşamıştır. İtalyan astronom, kilisenin baskısı altında evren hakkında teori üretmeye çalışırken, korkunç bir şekilde öldürülmüştür. Diline çivi çakılmış, kazığa bağlanıp yakılmıştır. Rönesans'ı başlatan bilim ve felsefe sürecinde kilit isimlerden biri olan Bruno'nun, yakıldığı meydana yıllar sonra heykeli dikilmiştir. Ölümlerinin benzerliğinden ötürü "İtalya'nın Hallacı" olarak nitelendirilir.

3. Albert Einstein
1879 - 1955 yılları arasında yaşayan teorik fizikçi, izafiyet teorisi ve atomun parçalanması üzerine yaptığı çalışmalarla deha olarak kabul edilir. Hakkında dahilik ve delilik arasındaki ince çizgide ilginç anektotlar anlatılır.

4. John Forbes Nash
1928 - 2015 tarihleri arasında yaşamış olan Nobel Ödülü sahibi bilim adamıdır. Üniversitede tuhaf davranışlarından ötürü "deli" damgası vurulmuş, hayali oda arkadaşıyla ulu orta konuştuğu için psikiyatri servisinde paranoid şizofreni teşhisi konulmuştur. "Akıl Oyunları" filmine ilham olmuştur.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.