Güncel

Denizli’de Samsung’la hayata geçen bir hayal: 'Meraklı Merdane'

Samsung’un, hayallerinin peşinden gidenlere teknolojiyi kullanarak, düşledikleri projeyi gerçekleştirme fırsatı sunan “Hayalinin Peşinden Git” kampanyasının, Mutfak Sanatları kategorisi birincisi Elvan Başarı’nın, Meraklı Merdane Pasta ve Kurabiye Atölyes

Denizli’de Samsung’la hayata geçen bir hayal: 'Meraklı Merdane'

Her gün, heyecan verici ve yaratıcı işler yapmak için Samsung teknolojilerini kullanan insanlardan ilham alan ve 2013 Aralık ayı başından itibaren Türkiye’de de hayata geçen “Hayalinin Peşinden Git Kampanyası”, son derece lezzetli bir projenin gerçeğe dönüşmesine destek sağladı. 24 yaşındaki başarılı girişimci adayı Elvan Başarı’nın pasta ve kurabiye atölyesi hayali “Meraklı Merdane” Denizli’de profesyonel bir işletme olarak hayata geçti.

Samsung Electronics Türkiye, Kurumsal İletişim Müdürü Nevra Sezer Tüfekçi, kategori birincisi projeyle ilgili olarak; “Samsung keşifleri ve olasılıkları hızlandıran bir marka. İnsanların hayat kalitelerini ve deneyimlerini zenginleştirmeyi, yaşamlarını renklendirmeyi odağımıza aldığımız bu projede, hem üretim hem de sosyal yönüyle etkileyici bir proje olan Meraklı Merdane’nin bugün burada hayata geçmesinden büyük mutluluk duyuyoruz. İlk karşılaşmamızdan bu yana heyecanla takip ettiğimiz ve büyük keyif alarak yanında olduğumuz Meraklı Merdane’nin, kısa bir sürede daha büyük bir ivme kazanarak, hedeflerine ulaşacağına inanıyoruz” dedi.  
1411653109_samsung-meraklimerdaneacilis01.jpg

Projenin mimarı ve “Hayalinin Peşinden Git” kampanyasının kategori birincisi Elvan Başarı, bugüne gelinceye kadar yaşadıklarını ve projesinin çıkış noktasını şöyle özetledi; “Meraklı Merdane, yaklaşık bir yıl önce, kadınların sosyal yaşamdaki statülerini doğru konumlandırması yönündeki fikirlerimden hareketle, kendi evimde başladığım bir oluşumdu. Öyle bir sistem kurmalıydım ki, bu sistemde kadınlar hem para kazanacak, hem sosyalleşecek, hem de özgüvenini sağlamlaştıracaktı. Evimizdeki atölyede amatör bir şekilde üretimimizi sürdürürken, ‘Hayalinin Peşinden Git’ kampanyasından haberdar oldum ve başvuruda bulundum. Finalistlerden biri olduğumu öğrendikten sonra süreç hızla ilerledi. Benim için tam anlamıyla hayallerimin gerçekleşmesi anlamına gelen ‘Meraklı Merdane’, önüme koyduğum hedefin bir hayli öncesinde hayata geçti.”

“Kurabiyelerimizle dünyayı kurtarmayı hedefliyoruz”

İleriki dönemlerde ek atölyeler açarak büyümek istediğini belirten Elvan Başarı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hayallerinin peşinden gidenlere ilham veren ve cesaretlendiren Samsung’un, bana inanarak temin ettiği imkânlar ve teknolojisiyle, bunun yanında kampanya sayesinde tanıştığım değerli mentörüm Şemsa Denizsel’in tavsiyeleri ve yönlendirmeleriyle, bugün bir hayal gerçeğe dönüştü ve “Meraklı Merdane” atölyesi hayata geçti. Meraklı Merdane ile ekibinden müşterilerine, dokunduğu herkese huzur veren bir ortamda, profesyonel bir kuruma dönüşmeyi hedefliyoruz. Ürünlerimiz karşı tarafı mutlu ettiğinde biz de mutlu oluyoruz ve aslında ilk aşamadaki hedeflerimizden biri olan özgüven olgusu, bu noktada hayat buluyor. Gelecekte Meraklı Merdane’nin büyümesini ve başka illerde de yaygınlaşmasını, hedefliyorum.”

1411653123_samsung-meraklimerdaneacilis02.jpg

Elvan Başarı, kadınların sosyal ve ekonomik yaşamdaki yerine değinerek, sözlerini tamamladı: “Bizler, sosyal ve ekonomik açıdan dezavantajlı kadınlarla başarma ve özgüven duygusunu artırarak kendi emeğiyle para kazandıran ve aynı zamanda daha sosyal kadınların var olduğu bir toplum hayaliyle yola koyulan bir ekibiz. Zaman zaman sevgimiz ve inancımızın bize fazla geldiği de oluyor. Örneğin bir paketle iki köpeğin mutluluğunu sağladığımız organik köpek bisküvileriyle, sokak hayvanlarını da beslendiği bir dünyaya adım attık. Bu atölye sayesinde ileride çok daha faza daha fazla çok kadına ulaşmak istiyoruz. Bir gün kurabiyelerimizle dünyayı kurtarabileceğimize inanıyoruz” diyor.

Elvan Başarı’ya hayalini gerçekleştirmesi yolunda tecrübeleriyle yol gösteren İstanbul’un bilinen lokantalarından Kantin’in sahibi ve şefi Şemsa Denizsel de Meraklı Merdane projesi ile ilgili olarak, “Samsung’un ‘Hayallerinin Peşinden Git’ kampanyası, insanlara gelecekle ilgili ümit vermek ve yardımcı olmak açısından çok önemli. Elvan Başarı’nın projesi Meraklı Merdane, içinde sosyal sorumluluk ögeleri taşıması açısından da bizlere ilginç geldi. Elvan her aşamada bizlerle birlikte, ailesi ve büyüklerine de danışarak ilerledi. Proje için asıl önemli olan buradan sonrasının nasıl şekilleneceği. Bunu da hep birlikte yaşayıp göreceğiz” dedi.

Hayalinin Peşinden Git Kampanyası, seçilen projelerle devam ediyor

Her gün, heyecan verici şeyler yapmak için Samsung ürünlerini kullanan insanlardan ilham alan Hayalinin Peşinden Git Kampanyası; tutkulu kullanıcıları hayallerini ve fikirlerini gerçeğe dönüştürmeyi amaçlıyor. “Spor”, “Girişimcilik”, “Mutfak Sanatları” ve “Fotoğrafçılık” olmak üzere dört ayrı kategoride “Meraklı Merdane” projesiyle Elvan Başarı, “Patika Oryantiring” projesiyle Caner Odabaşoğlu, “Gastro Haritalar” projesiyle Gökçen Ceylan ve “Sedef bulaşıcı değil; uzat elini, al beni içeri…” adlı projesiyle Sertan Tiryaki seçildi.

Hayallerini gerçeğe dönüştürme imkânı elde eden proje sahipleri; Samsung’un teknoloji desteğinin yanı sıra, aralarında fotoğrafçı ve eğitmen Muammer Yanmaz, Kantin’in sahibi ve şefi Şemsa Denizsel, spor spikeri ve yazarı Caner Eler ve Schwab Vakfı tarafından “2013 Yılının Sosyal Girişimcisi” seçilen B-Fit’in kurucu ortağı, girişimci Bedriye Hülya’nın da bulunduğu mentorların danışmanlığından da faydalanma fırsatı buluyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.