Güncel

Deprem hasarı SMS'le cep telefonunuza gelecek!

ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü ve Teknokent'ten bir firmanın iş birliğiyle geliştirilen proje sayesinde, deprem bittikten kısa bir süre sonra binadaki hasar cep telefonlarınıza mesajla iletilecek.

Deprem hasarı SMS'le cep telefonunuza gelecek!

ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü ve Teknokent'teki bir firmanın iş birliğiyle geliştirilen proje sayesinde, binaların hasar görüp görmediği depremden birkaç dakika sonra cep telefonlarına mesajla iletilecek. ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Türer, Binalar için Gerçek Zamanlı Afet İzleme ve Değerlendirme Sistemi projesi hakkında bilgi verdi.

Bu projeyi ODTÜ'de Teknokent ve doktora öğrencileriyle hazırladıklarını söyleyen Türer, ODTÜ İnşaat Mühendisliği bölümünde geliştirdiğimiz bu teknikle bir deprem olduktan hemen sonra, dakikalar içerisinde binanızın hasar görüp görmediğini cep telefonunuza SMS olarak alabiliyorsunuz, bu dünyada bir ilk. açıklamasını yaptı.

Geliştirilen sistemle, sensörlerin yerleştirildiği binada, deprem olduktan hemen sonra, olası hasarın, ölçüme bağlı olarak çok hızlı bir şekilde belirlenebileceğini kaydeden Türer, binada hiç hasar yoksa 5 dakika içinde vatandaşların cep telefonuna Bina durumu: Yeşil seviye mesajı geleceğini söyledi.

1511170147_23639.jpg

Binada hasar olması durumundaysa Bina durumu: Kırmızı seviye mesajı iletileceğini belirten Türer, mesajda kişilerin hangi çıkışları kullanması gerektiği ve tavsiyelerin de yer alacağı bilgisini verdi.

Prof. Dr. Türer, Böylece deprem olan bölgedeki vatandaşlarımız binalarını kullanmaya devam edip etmeyecekleri konusunda anında bilgiye sahip olacaklar. Binasının hasar gördüğünü ya da görmediğini dakikalar içerisinde öğrenecek, böylece geceyi dışarıda geçirmek, arabaların içinde yatmak gibi sorunlarla karşı karşıya olmayacaklar. Eğer hasar gördüyse de tekrar binalarının içine girmeyecekler. diye konuştu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.